همه چیز درباره ی سفید کردن دندانها

همه چیز درباره ی سفید کردن دندان ها

در طول روند سفید کردن دندانها چه اتفاقی می افتد ؟

هیدروژن پراکساید به داخل مبنا و عاج نفوذ کرده و با مکولکول های رنگی دندان وارد واکنش شده و آنها را اکسید میکند . این فرایند باعث سفیدکردن دندانهامیشود . تغییر رنگ مینا نسبت به عاج سریع تر است .

آیا موارد منع بلیچینگ وجود دارد ؟

بله . ترمیم های موجود ، ونیر ها و روکش ها ، دارای رنگ ثابت هستند و رنگشان تغییر نخواهد کرد . اگر قبل از سفید کردن دندانها ، رنگ ترمیم ها با سایر دندان ها همخوانی دارد ، بعد از آنکه دندان های طبیعی سفید تر شوند ، ترمیم های قدیمی تیره تر به نظر خواهند آمد و ممکن است به دنبال درمان بلیچینگ نیاز به تعویض داشته باشند که این امر باعث افزایش هزینه ی درمان میشود .

هزینه ی درمان چقدر است ؟

هزینه ی درمان به سیستمی که استفاده میشود ، شدت مشکل تغییر رنگ ، شرایط دندان تغییر رنگ یافته و ماده ی مورد استفاده بستگی دارد .

چگونه در منزل از تری بلیچینگ استفاده کنیم ؟

خوابیدن با تری بلیچینگ موثر ترین راه برای در تماس قرار دادن ژل با دندان ها است . اگر این روش استفاده به هر علتی برای بیمار مشکل باشد میتواند حداقل دو ساعت در روز از تری استفاده کند .

آیا بلیچینگ عوارض جانبی هم دارد ؟

اکثر بیماران در طول درمان حساسیت مختصری دارند که بعد از پایان درمان ، برطرف می شود . اگر دندان ها قبل از بلیچینگ (سفید کردن حساس باشند ، حساسیت در طول دوره ی درمان افزایش میابد .
همچنین در صورت عدم استفاده ی صحیح ، یا نا مناسب بودن تری ، یا عدم رعایت نکات ایمنی حین بلیچینگ در مطب ، احتمال آسیب دیدن به بافت های اطراف دهان مانند لثه و مخاط وجود دارد .

آیا امکان کاستن حساسیت دندانی وجود دارد ؟

چند روش برای کنترل حساسیت دندانی وجود دارد .
خمیر دندان های ضد حساسیت (که عموما حاوی نیترات پتاسیم 5% هستند) میتوانند دو هفته قبل از بلیچینگ استفاده شوند .
همچنین میتوان خمیر دندان را در تری بلیچینگ قرار داد و نیم ساعت قبل از هر بار مصرف ژل بلیچینگ ، خمیر دندان را در مجاورت دندان ها قرار داد .

چه خمیر دندانی باید در طول زمان بلیچینگ استفاده شود ؟

شواهد نشان میدهد که استفاده از خمیر دندان های حاوی نیترات چتاسیم به مدت دو هفته قبل از بلیچینگ به کاهش حساسیت های دندانی کمک میکند .
معمولا در طول درمان از خمیر دندان های معمولی استفاده میشود .
خمیر دندان با کیفیت میتواند به کاهش تشکیل رنگ دانه ها کمک کند .

درمان بلیچینگ چه مدت طول میکشد ؟

جواب این سوال بستگی به علت تغییر رنگ دندانی و میزان همکاری بیمار دارد .سفید شدن دندان های نرمال با night guard vital bleaching 2 تا 6 هفته طول میکشد . تغییر رنگ های ناشی از تنباکو 3 تا 6 ماه طول میکشند . تغییر رنگ های زرد / قهوه ای ناشی از تتراسایکلین بیش از 9 ماه زمان میبرد که سفید شوند . تغییر رنگ های آبی / خاکستری خیلی عمیق ناشی از تتراسایکلین به سختی سفید میشوند و معمولا مقداری بهبودی بعد از دو =ره ی زولانی بلیچینگ حاصل میشود .

بلیچینگ چه مدت دوام دارد ؟

جواب این سوال به سبک زندگی و رژیم غذایی بسیار بستگی دارد . عموما رنگ دندان ها بعد از بلیچینگ متوسط 2 الی 3 سال باقی میماند و پس از آن نیاز به تمدید خواهد داشت . منتها بلیچینگ تکمیلی مدت کوتاه تری نیاز دارد .

بهترین ماده برای سفید کردن دندانها کدام است ؟

بیشترین ماده ای که تحت بررسی قرار گرفته است کاربامید پراکساید 10 % است که حاوی 3/5% درصد هیدروژن پراکساید است .

باید توجه داشت که

بهترین درمان سفید کردن دندانها توسط دندان پزشک صورت میگیرد ، کسی که علت تغییر رنگ را به خوبی تشخیص میدهد ، احتمال بروز اثرات نامطلوب را ارزیابی میکند و جایی که بلیچینگ به عنوان جزئی از طرح درمان بزرگتری مطرح است ، با دقت کامل کار را چیش میبرد و از ایجاد عدم هماهنگی میان دندان های سفید شده و ترمیم ها و روکش ها پیشگیری به عمل می آورد .

بسیاری از محصولات سفید کننده ی موجود در بازار مدرکی مبنی بر بی خطر بودن ندارند . برخی از این مواد حاوی اسید هایی هستند که ممکن است موجب آسیب به دندان ها شود . همچنین مواد دارای تیانیوم دی اکساید دندان ها را سفید میکنند ولی اثری کوتاه مدت دارند .

 

آیا خمیر دندان های سفید کننده موثر هستند ؟

خمیر دندان های سفید کننده در درجه ی اول رنگ دانه های سطحی را بر میدارند . اغلب آنها فقط دارای 1% هیدروؤن پراکساید هستند و هیچ یک اثری روی تغییر رنگ های داخلی ندارند . استفاده ی منظم از این خمیر دندان ها فقط میتواند تغییر رنگ های سطحی را برطرف کند .

چه مقدار از کاربامید پراکساید در حین استفاده از تری بلیچینگ بلعیده میشود ؟

در حدود 25% کاربامید پراکساید درون تری در نهایت بلعیده میشود منتها بیشتر آن ابتدا در تماس با بزاق غیر فعال میشود .

آیا خوردن هیدروژن پراکساید مضر است ؟

بیشترین هیدروژن پراکساید آراد شده در دهان توسط بزاق غیر فعال میشود ، اسید معده نیز غیر فعال کننده ی این مواد است . در نهایت اگر این مواد جذب خون شوند توسط گلبول های قرمز خنثی میشوند .

باید توجه داشت که سفید کردن دندان ها با غلظت بالای هیدروژن پراکساید فقط در صورتی بی خطر است که توسط تکنیک های کلینیکی دقیق و زیر نظر دندان پزشک انجام شود .

 

اینستاگرام دکتر آرش همت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

لمینیت دندان

بعد از لمینیت دندان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

بعد از لمینیت دندان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ لمینیت دندان مانند سایر خدمات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code