لمینیت دندان بهتر است یا اورتودنسی ؟

لمینیت دندان بهتر است یا اورتودنسی ؟

برای بسیاری افراد سوال پیش میآید که لمینیت دندان بهتر است یا اورتودنسی ؟ این دو درمان کارهای متفاوتی انجام می دهند . در شرایطی که مشکل شدید باشد و راه حل درمانی اورتودنسی باشد ، اصلاح شرایط با لمینیت دندان جایز نخواهد بود . از طرفی می توان برخی مشکلات خفیف تا متوسط را با لمینیت دندان یا ونیرهای کامپوزیتی اصلاح کرد .
در ادامه به توضیح هر یک از درمان های فوق میپردازیم :

• درمان اورتودنسی :

درمان اورتودنسی دندان ها را جابه جا کرده و درمکان صحیح قرار میدهد همنچنین می تواند دندان هایی که دچار چرخش شده اند را اصلاح کند . همچنین دندان هایی که دچار شیب نادرست و شدید هستند را نیز اصلاح میکند . از طرفی درمان اورتودنسی حدود 1 تا 2 سال طول می کشد و عموما پس از ان نیاز به retainer یا نگه دارنده است که به صورت پلاک های متحرک یا به صورت فیکس به پشت دندانها میچسبد.
همچنین توصیه می شود در سنین پایین تر که استخوان جوان و قابلیت بازسازی بالاست ، صورت بگیرد.

لمینیت دندان یا اورتودنسی
اورتودنسی دندان

بهتر است اشاره کنیم که بسیاری از مشکلات دندانی و نامنظمی ها در کودکی و نوجوانی قابل پیشگیری و بهبود هستند و هزینه های روحی ، مادی و … کمتری نیز در پی خواهد داشت . لذا بهتر است در این زمان حساس ( کودکی و نوجوانی) سلامت دندان و نیاز های درمانی مد نظر قرار بگیرند .

لمینیت دندان یا اورتودنسی؟
لمینیت دندان یا اورتودنسی ؟

در طول مدت درمان اورتودنسی بهداشت باید به صورت فوق العاده ای رعایت شود . در غیر این صورت بعد از اتمام درمان و برداشتن براکت های اورتونسی ممکن است دندان ها دچار پوسیدگی های گسترده شده باشند.

لمینیت دندان یا اورتودنسی
بهداشت دنادن ها با اورتودنسی
لمینیت دندان یا اورتودنسی
بهداشت دندان ها با اورتودنسی

• درمان لمینیت :

برای دندان هایی که دچار تغییر رنگ های که با بلیچینگ قابل اصلاح نیستند به کار میرود (مانند تغییر رنگ های ژنتیکی یا تغییر رنگ های ناشی از مصرف برخی دارو ها ). همچنین اصلاح فواصل جزئی دندان ها و نامرتبی های جزئی نیست قابل اصلاح خواهند بود . شیب نادرست اندک تا متوسط نیست در برخی شرایط قابل اصلاح است . لب پر شدگی های دندانی نیز با لمینیت به خوبی درمان میشوند .

لمینیت دندان
لمینیت دندان
لمینیت دندان
لمینیت دندان

لمینیت دندان بدون نیاز به تراش (لومینیر) چیست ؟

اگر لمینیت شامل تراش شود، برگشت پذیر نخواهد بود. هرچند که اگر همه ی مراحل به درستی صورت بگیرد لمینیت ها درمان هایی بسیار بادوام و زیبا هستند اما اگر پس از چند سال مشکلی برای لمینیت پیش آید اگر قابل ترمیم باشد ، ترمیم خواهد شد و اگر نه باید آنرا با لمینیت جدیدی جایگزین کرد . دندانی که تراش خورده را نمیتوان به حال خود رها کرد چرا که دچار حساسیت خواهد شد و باید لمینیت را جایگزین کرد .
لمینیت دندان بدون تراش (لومینیر) برگشت پذیر هستند و با برداشتن لمینیت از روی دندان مشکلی برای دندان به وجود نخواهد آمد

لمینیت دندان بدون نیاز به تراش ( لومینیر)
لمینیت دندان بدون نیاز به تراش ( لومینیر)

رعایت بهداشت برای هر نوع لمینیت دندان یا ونیر نیز کاملا ضروری است و عمر درمان را افزایش میدهد.
طول عمر لمینیت های دندانی حدود 10 تا 15 سال تخمین زده میشود.
همچنین لمینیت ها میتوانند جنس های مختلفی داشته باشند که بسته به مواد به کار گرفته شده و تکنولوژی ساخت ، قیمت متفاوتی نیز خواهند داشت .

• در جواب این سوال که لمینیت دندان بهتر است یا اورتودنسی ، همانطور که گفته شدر شرایطی که مشکل شدید باشد و راه حل درمانی اورتودنسی باشد ، اصلاح شرایط با لمینیت جایز نخواهد بود . از طرفی میتوان برخی مشکلات خفیف تا متوسط را با لمینیت یا ونیرهای کامپوزیتی اصلاح کرد .

• قابل ذکر است برخی مشکلات فکی اسکلتی ، با هیچ کدام از درمان های فوق قابل اصلاح نبوده و نیاز به جراحی فک و اسکلت دارند .

خدمات

ما در مطب دکتر آرش همت آماده ی ارائه همه ی خدمات دندانپزشکی زیبایی (لمینیت دندان بدون تراش ، لمینیت های کامپوزیتی و سرامیکی،اصلاح طرح لبخند،…) برای هدیه کردن لبخندی زیبا به شما هستیم .
برای مشاوره ی رایگان :
اینستاگرام: dr_arash_hemat
وب سایت: arashhemat.com
تلفن تماس: ۰۲۱۲۶۱۴۰۲۷۱ – ۰۹۱۲۸۹۵۷۰۱۰

مشاهده کنید

لمینیت دندان بدون تراش

چرا از لمینیت دندان بدون تراش استفاده کنیم ؟

لمینیت دندان بدون تراش چرا و چگونه؟ بسیاری افراد هستند که از تراش دادن دندان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code