ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟ حدود 50 سال است که ایمپلنت دندان پا به عرصه ی دندانپزشکی گذاشته و تحول عظیمی در علم دندانپزشکی ایجاد کرده است. چرا که به کمک آن می توانیم به بهترین نحو ممکن، دندان های از دست رفته را بازسازی کنیم .

واما روش ایمپلنت بدون جراحی در تهران(ایمپلنت دیجیتال – ایمپلنت flapless) در واقع نوعی کاشت دندان است ، بدون نیاز به برش لثه که در آن نیازی به بخیه کردن نیست.

 

 

 ایمپلنت دندان دارای سه قطعه است:

1) پیچ تیتانیومی که به عنوان ریشه اصلی، در استخوان فک جاسازی میشود .

2) تاج سرامیکی ( که در دهان دیده میشود ) .

3) یک اتصال دهنده که دو قطعه ی فوق را به هم پیوند می دهد .

ایمپلنت دندان

اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان پایه ای تیتانیومی دارد که با سلول های بدن سازگار است. از ایمپلنت های دندانی به عنوان جایگزینی مناسب و دائمی به جای یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. پس از قراردادن ایمپلنت  داخل استخوان ، استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد. فرآیند جوش خوردن معمولا 3 تا 4 ماه طول میکشد . سپس قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده و بر روی پایه قرار می گیرد . اما با استفاده از ایمپلنت دیجیتال که در مطب دکتر همت ارائه میشود ، قادر خواهیم بود بلافاصله بعد از کاشت ایمپلنت ، روکش موقتی به شما تحویل دهیم که طول مدت بی دندانی شما ، به حداقل برسد و جای خالی دندان ، در مدت زمان 3 الی 4 ماهه ی مورد نیاز برای جوش خوردن پایه ی ایمپلنت ، توسط روکش موقت پر شود . ( در بخش ایمپلنت دیجیتال ، مفصلا درباره ی مزایای این روش بحث شده است )

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

چرا ایمپلنت بر پروتز ثابت بریج ، و پروتز متحرک پارسیل یا کامل ، ارجحیت دارد ؟

برای پر کردن یک فضای بی دندانی ، از روشی به نام پروتز ثابت بریج (پل) نیز استفاده می شود که در این روش ، نیاز به تراشیدن دو دندان اطراف ناحیه ی بی دندانی است .

از جمله معایب پروتز ثابت بریج (پل):

 • تراش خوردن دو دندان سالم و قرار دادن روکش روی آنها ، سبب افزایش ریسک دراز مدت پوسیدگی دندان ها و کاهش طول عمر آنها میشود . و در بهترین شرایط معمولا بریج ها بعد از 10 سال نیاز به تعویض خواهند داشت .
 •  علاوه بر آن به دلیل تحریک نشدن استخوان در محل دندان از دست رفته ، تحلیل تدریجی استخوان نیز ایجاد میشود و استخوان از دست میرود که میتواند مشکل آفرین باشد . با تحلیل استخوان در سطح وسیع ، چهره پیرتر به نظر می آید . همچنین تحلیل استخوان ، کاشت ایمپلنت در آینده را دچار مشکلاتی میکند که البته قابل حل هستند.

این در حالی است که ایمپلنت ، نه تنها به دندان های مجاور آسیب نمی رساند ، بلکه کاشت ایمپلنت به دلیل تحریک استخوان ناحیه بی دندانی ، مانع از تحلیل استخوان میشود .

پروتز بریج
پروتز تراش بریج

از جمله معایب پروتز متحرک پارسیل یا کامل :

اگر چند دندان از دست رفته باشند ،برای پر کردن این نوع ناحیه بی دندانی، میتوان از پروتز متحرک استفاده کرد . پروتزهای متحرک با قلاب به دور دندان های پایه ، وصل میشوند . در این درمان با وجود اینکه نیازی به تراش دندان های مجاور نیست، اما انتقال فشار ها به دندان های پایه منجر به لق شدن و پوسیدگی آنها در دراز مدت می شود. همچنین در صورت نامناسب بودن پروتز ، احتمال آسیب های لثه ای و زخم و آسیب به استخوان نیز وجود دارد .

پروتز متحرک
پروتز متحرک

در این مورد نیز می توان با کاشت ایمپلنت، علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری، مانع آسیب رسیدن به دندان های سالم و استخوان فک شد.

یک مزیت تقبل هزینه ایمپلنت این است که دیگر نیازی به استفاده از دندان های کناری برای نگه داشتن پروتز های جایگزین، وجود ندارد.

برای کاشت دندان، لازم است که شما لثه های سالمی داشته باشید و استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت در دهان وجود داشته باشد. بنابر این ضروری است که قبل از اقدام به کاشت ایمپلنت ، همه ی عوامل بررسی شده و اگر نیاز به پیوند استخوان است ، پیوند انجام شده ، و بیماری های لثه ای نیز برطرف شوند و محیط دهان ، به محیطی سالم و پایدار تبدیل شود .

پیوند استخوان برای ایمپلنت
پیوند استخوان برای ایمپلنت

علاوه بر این بسیار ضروری است که شما این ساختار را سالم نگه دارید. رعایت مناسب بهداشت دهان و ملاقات های منظم با دندانپزشک از عوامل حیاتی در نگهداری و موفقیت بلند مدت ایمپلنت می باشند .

برخی ازمزایای کاشت ایمپلنت دندانی  که با تقبل قیمت کاشت دندان به آن دست می یابیم:

1) جلوگیری از تحلیل استخوان :

 یکی از مزایای کاشت ایمپلنت نسبت به روش های پروتز ثابت بریج یا پروتز های متحرک ، جلوگیری از تحلیل استخوان فک است .

در حالت طبیعی ، وجود دندان ها و جویدن غذا سبب حفظ استخوان و جلوگیری از تحلیل آن میشود . پس از از دست دادن دندان و نبود ریشه در استخوان ، استخوان به مرور زمان تحلیل میرود و فک، کوچک و چروکیده میشود که ظاهری پیر به صورت فرد میبخشد . این در حالی است که با کاشت ایمپلنت در استخوان ، استخوان حفظ شده و از تحلیل آن جلوگیری میشود .

2) طبیعی بودن :

 از آنجا که ایمپلنت داخل استخوان فک قرار می گیرد، احساس شما نسبت به آنها طبیعی تر از زمانی است که از دندان های مصنوعی استفاده می شود.

3) راحتی:

دیگر نیازی به نگرانی درباره چسبندگی دندان های مصنوعی ، لغزش آنها در دهان و یا افتادن این دندان ها در زمان صحبت کردن ندارید.

4) تغذیه:

با استفاده از ایمپلنتبا خیالی آسوده تر میتوانید غذا بخورید . ایمپلنت ها جایگزین هایی مستحکم هستند که شما میتوانید به آنها اطمینان کنید . این موضوع در حالی است که جویدن غذا با دندان های مصنوعی نسبتا دشوار وغیر قابل اطمینان است. علاوه بر این ، دندان مصنوعی فک بالا سقف دهان شما را میپوشاند و به این ترتیب امکان مزه کردن غذاها یا تشخیص سردی و گرمی را کاهش میدهد.

5) اعتماد به نفس:

از آنجا که ایملپنت ها بسیار شبیه دندان های طبیعی هستند ، شما تفاوت کمتری نسبت به دندان های طبیعی احساس می کنید. در نتیجه دیگر نگران توجه سایر افراد به دندان های ازدست رفته ی خود نیستید و اعتماد به نفس شما افزایش خواهد یافت. دندان های مصنوعی عادی همچنین می توانند بر وضعیت صحبت کردن شما تاثیر داشته باشد و اعتماد به نفس شما را در زمان صحبت کردن کاهش دهد.

ایمپلنت دندان چیست؟

عوارض و خطرات ایمپلنت غیر استاندارد و نامناسب  :

هرچند هر عمل جراحی دارای عوارض خاص خود می باشد ولی با انجام شدن جراحی توسط دندان پزشکی که علم و تجربه ی بیشتری دارد ، احتمال وقوع این عوارض ، به حداقل میرسد .

از جمله عوارض ایمپلنت دندان نا مناسب چیست؟ :

 • عفونت استخوان و لثه
 • آسیب به اعصاب درون فک پایین که سبب درد یا بیحسی لب پایین و گونه و زبان میشود . این مشکل ممکن است تا زمان ترمیم اعصاب تا چند ماه ادامه داشته باشد. در برخی موارد، ممکن است این مشکل دائمی باشد که قابل درمان نخواهد بود .
 • در فک بالا، احتمال سوراخ شدن استخوان فک و وارد شدن ایمپلنت به سینوس ها یا حفره بینی وجود دارد. این مشکل می تواند باعث عفونت سینوس ها و بینی شود .

نکات تکمیلی :

 • افراد مبتلا به مشکلات خاص، از جمله دیابت کنترل نشده و بیماری های قلبی و افراد سیگاری ، ممکن است به معاینات و یا آزمایشات بیشتری نیاز داشته باشند.
 • اکثر ایمپلنت های موجود در کشور ساخت کشور کره هستند. همچنین برند های اروپایی نیز در دسترس هستند و برند های امریکایی کمتر موجود اند . ایمپلنت های اروپایی قیمت هایی بالاتر از سایر ایمپلنت ها دارند که از آن جمله فرانسه ، آلمان و ایتالیا از بهترین تولید کنندگان ایمپلنت در دنیا هستند .
 • باید توجه داشت عدم رعایت نکات علمی و آکادمیک هنگام کاشت ایمپلنت ، عامل اصلی شکست درمان است .
 • در صورتی که استخوان فک به هر دلیلی تحلیل رفته باشد ، قبل از کاشت ایمپلنت ، با پیوند استخوان وضعیت را کاملا اصلاح میکنیم و سپس اقدام به ایمپلنت گذاری می کنیم .

توصیه های پس از کارگزاری ایمپلنت دندان چیست؟ :

 • پس از کاشت ایمپلنت به مدت یک روز از مسواک زدن در اطراف ناحیه عمل خودداری نمائید.
 •  شستن دهان تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی ایمپلنت دندان توصیه نمیشود.
 • بهتر است روز بعد از جراحی کاشت دندان ، از دهان شویه استفاده گردد و بهترین محلول برای شستشوی دهان محلول کلرهگزیدین روزی 3 مرتبه می باشد و پس از آن هر روز ، روزی یک مرتبه. ولی شستشو با نرمال سالین تا زمان کشیدن بخیه روزانه چند مرتبه انجام شود.
 •  بعد از ایمپلنت دندان آب دهان خود را قورت دهید و آن را به بیرون تخلیه نکنید. مکیدن و تف کردن باعث تشدید خونریزی میشود.
 • خروج خون آبه (که رقیق تر از خون است) با خون ریزی تفاوت داشته و پس از کاشت ایمپلنت طبیعی است .
 • در روز سوم بعد از جراحی از مسواک مخصوصی بنا به تشخیص پزشک که در صورت نیاز در اختیار شما قرار میگیرد ، استفاده کنید.

تورم بعد از کاشت ایمپلنت دندان :

 تورم بعد از جراحی ایمپلنت و کاشت دندان معمولی است. تورم تا 72 ساعت پس از جراحی افزایش می یابد و پس از آن به تدریج کاهش می یابد و در پایان هفته اول معمولا از بین می رود. جهت کاهش تورم استفاده از کمپرس یخ پس از اتمام جراحی توصیه می شود. یخ را به مدت 10 دقیقه در محل مورد نظر قرار داده و سپس 5 دقیقه به بافت استراحت دهید. این عمل را 4 تا 5 ساعت ادامه دهید. همچنین جهت کاهش تورم بعد از جراحی بالاتر نگه داشتن سر نسبت به بدن در هنگام خواب توصیه می شود.

آثار کبودی و بی‌حسی لب ها بعد از ایمپلنت دندان

ایجاد کبودی و بی حسی در اطراف لب و ترشح خون آبه پس از جراحی ایمپلنت دندان طبیعی است. با دیدن این موارد نگران نشوید و همچنین ممکن است دهان شما پس از جراحی تا چند روز اول به میزان قبل باز نشود.

کنترل خونریزی ایمپلنت دندان:

در صورت ترشح بیش از اندازه خونابه بهترین راه برای کنترل خونریزی ایجاد فشار بر روی ناحیه جراحی توسط یک تکه گاز استریل کوچک و مرطوب شده و شستشو با سرم به مدت 2 ساعت می باشد.

در صورتی که خون ریزی داشتید ، با پزشک خود تماس حاصل فرمایید.

ایمپلنت دندان چیست؟
جراحی ایمپلنت به روش سنتی
ایمپلنت دندان چیست؟
ایمپلنت دیجیتال

مشاهده کنید

لمینیت دندان بدون تراش

چرا از لمینیت دندان بدون تراش استفاده کنیم ؟

لمینیت دندان بدون تراش چرا و چگونه؟ بسیاری افراد هستند که از تراش دادن دندان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code