لمینیت دندان

لمینیت دندان یا ونیر ورقه هایی نازک از جنس کامپوزیت یا پرسلن ( سرامیک ، چینی ) هستند که به سطح خارجی دندان میچسبند و نقایص دندانی را پنهان میکنند و سبب افزایش زیبایی لبخند شما می شوند.

لمینیت دندان

موارد استفاده از لمینت دندان

  • درمان دندانهای تیره و تغییر رنگ یافته ( برخی تغییر رنگ ها مانند تغییر رنگ های ناشی از تتراسایکلین ، لکه های مادرزادی ، فلوروزیس و تغییر رنگ دندان های درمان ریشه شده (دندان های عصب کشی شده) معمولا با روش های محافظه کارانه تر مانند جرم گیری و بلیچینگ قابل درمان نیستند اما لمینیت ها میتوانند اصلاح کننده ی این وضعیت باشند.)
  • استفاده از لمینیت دندان برای بستن فواصل بین دندانی
  • اصلاح نامنظمی های خفیف تا متوسط دندان ها
  • اصلاح دندان هایی که لب پرشده اند و یا به هر علتی شکسته اند
  • اصلاح دندان هایی که شیب به سمت زبان دارند.

لمینیت ها به دو روش تهیه می شوند :

روش مستقیم :

لمینیت دندان کامپوزیتی اغلب به صورت مستقیم و بدون نیاز به تراش دندان (لمینیت دندان بدون تراش)، روی آن قرار می گیرند و ظاهری زیبا و طبیعی به دندان میدهند. این نوع لمینت نیازی به قالب گیری و لابراتوار و حتی تراشیدن دندان ندارد و کامپوزیت مستقیما روی دندان قرار می گیرد . در نتیجه هزینه ی کمتری نسبت به روش دوم خواهد داشت .

روش غیر مستقیم :

لمینیت های غیر مستقیم ممکن است از جنس کامپوزیت یا سرامیک باشند که برای به کار بردن آنها نیاز زیادی به تراش دندان نیست (دندان به اندازه نیم میلی متر تراشیده میشود) .

 لمینیت های سرامیکی طول عمر بیشتری دارند و گران تر نیز هستند . میانگین عمر لمینیت های سرامیکی ۸ سال و میانگین عمر لمینیت دندان کامپوزیتی ۴ سال است .

در روش سنتی لمینیت های غیر مستقیم پس از تراش و غالب گیری از دندان های شما ، توسط لابراتوآر ساخته شده و روی دندن نصب می شوند .

اما با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM  (computer-aided design and computer-aided manufacturing)،)به جای غالب گیری سنتی با مواد مختلف که درصد خطای بالایی دارند ، دندان ها به وسیله ی دستگاه ، اسکن شده و در کامپیوتر شبیه سازی می شوند و لمینیت توسط دندان پزشک و با کمک کامپیوتر طراحی میشود و سپس توسط پرینتر سه بعدی، پرینت شده و با دقتی بسیار بالا و در زمانی بسیار کوتاه آماده ی استفاده می شود .

طراحی لبخند دیجیتال
طراحی لبخند دیجیتال

دقیق بودن لمینیت دندان ساخته شده و تطابق کامل آن با دندان اهمیت به سزایی دارد چرا که اگر این تطابق به درستی حاصل نشده باشد ، احتمال ایجاد درز و شکاف بین لمینیت و دندان زیاد میشود ، و این عدم تطابق سبب ایجاد پوسیدگی از درزایجاد شده میشود . پوسیدگی ثانویه یکی از مهم ترین دلایل ناموفق بودن لمینیت های ساخته شده در دراز مدت است .

از جمله اشکالات و خطاهای روش سنتی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

       • استفاده از مواد بی کیفیت و ارزان هنگام غالب گیری سبب تغییرات حجمی غالب گرفته شده میشود.

•       احتمال ایجاد خطا در لابراتوآر هنگام ساخت لمینیت بسیار بالاست .

•       این روش وقت گیر بوده و در طی دو یا چند جلسه مراجعه به دندان پزشک ، صورت میگیرد .

لمینیت نامناسب، به درز ایجاد شده میان لمینیت و دندان توجه کنید

مزایای استفاده از تکنولوژی CAD/CAM

•       همه ی مراحل در یک جلسه و در زمانی کوتاه انجام میشود .

•       تمام خطاهای حاصل از غالب گیری یا ساخت لمینیت در لابراتوآر حذف شده و همه چیز به صورت دقیق و با کامپیوتر انجام میشود و تطابق لمینیت و دندان ، به بهترین حالت ممکن ، حاصل میشود .

•       در نتیجه زیبایی و طول عمر لمینیت ساخته شده با CAD/CAM بیشتر خواهد بود .

لمینیت دندان

عوارض لمینیت دندان غیر استاندارد و نامناسب :

•       التهاب لثه : در صورتی که تطابق لمینیت ساخته شده در مرز میان دندان و لثه ، مناسب نباشد ، سبب گیر پلاک میکروبی شده و دندان ، پوسیده و لثه ، عفونی میشود .

•       بد بویی دهان : در برخی موارد دیده می شود که دندانها همگی با کامپوزیت بهم وصل شده اند و امکان نخ دندان کشید وجود ندارد، این مورد کمتر از بقیه موارد دیده می شود. در بیشتر مواقع به دلیل عدم پالیشینگ مناسب نخ دندان به طور راحت از بین دندانها عبور نمی کند، به طور مثال خیلی کیپ است و نخ درست رد نمی شود و یا اینکه اضافات کامپوزیت باقی مانده است و باعث ریش ریش شدن و یا بریده شدن نخ دندان می شود و در نتیجه نخ کشیدن به طور موثر انجام نمی شود، این نیز باعث بد بویی دهان می گردد.

•       رنگ گرفتن لبه ها و مرز های لمینیت : در صورتی که لبه های لمینیت درست قرار نگیرند یا به خوبی پالیش نشوند ، لبه های لمینیت به مرور زمان رنگ میگیرند و ظاهری نامناسب به دنداه ها میدهند

لمینیت نامناسب
لمینیت نامناسب

موارد استفاده از لمینت

  • درمان دندانهای تیره و تغییر رنگ یافته ( برخی تغییر رنگ ها مانند تغییر رنگ های ناشی از تتراسایکلین ، لکه های مادرزادی ، فلوروزیس و تغییر رنگ دندان های درمان ریشه شده (دندان های عصب کشی شده) معمولا با روش های محافظه کارانه تر مانند جرم گیری و بلیچینگ قابل درمان نیستند اما لمینیت ها میتوانند اصلاح کننده ی این وضعیت باشند.)
  • استفاده از لمینت دندان بدون تراش برای بستن فواصل بین دندانی
  • اصلاح بهم ریختگی های متوسط تا خفیف دندان ها
  • اصلاح دندان هایی که لب پرشده اند و یا به هر علتی شکسته اند
  • اصلاح دندان هایی که شیب به سمت زبان دارند

موارد عدم استفاده از لمینت

1- عدم استفاده از لمینیت دندان برای دندانهایی که بر اثر سایش ارتفاع خود را از دست داده اند.

2- عدم استفاده لمینت دندان هایی که تمایل به سمت لب دارند(شیب به سمت لب)

3- اگر ضخامت مینای دندان به اندازه کافی نباشد استفاده از لمینیت ها درست نیست

4- افرادی که بهداشت دهانی ضعیفی دارند بهتر است  تا بعد از فراگیری آموزش های بهداشتی صحیح و پیگیری های لازم ، دست نگه دارند.

5- افرادی که عادات دهانی مختلف مثل دندان قروچه یا فشردن دندانها به هم و یا سایش دندانی دارند ، ابتدا باید عادات را تصحیح کنند .

شایان ذکر است که نسل جدید لمینت های دندانی سرامیکی فوق نازک ( لومینیر ها ) ، بسیاری از محدودیت های بالا را ندارند . در استفاده از لومینیر ها ، نیاز به تراش دندان ها نیست . برای اطلاعات بیشتر میتوانید به بخش لومینیر مراجعه کنید .

 

مشاهده کنید

لمینیت دندان بدون تراش

چرا از لمینیت دندان بدون تراش استفاده کنیم ؟

لمینیت دندان بدون تراش چرا و چگونه؟ بسیاری افراد هستند که از تراش دادن دندان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code