لثه سالم چه خصوصیاتی دارد؟

 لثه سالم چه خصوصیاتی دارد؟

لثه، بافت نگهدارنده دور دندان است. این بافت وقتی سالم است که نمای صورتی رنگ و شفافی داشته باشد. در برخی افراد جوان وقتی به نمای لثه (لثه‌ای که کمی‌ خشک باشد) از نزدیک دقت کنیم، شبیه پوست پرتقال به نظر می‌رسد البته این حالت در افراد مختلف ممکن است کمی‌ متفاوت باشد. علت اصلی از دست رفتن دندان در بزرگسالان، بیماری لثه و بافت دور دندان است. بیشتر مردم در زندگی به انواعی از بیماری لثه دچار می‌شوند. این بیماری می‌تواند به چند شکل ظاهر شود اما نتیجه همه آنها تضعیف حمایت از دندان‌هاست.

مهم‌ترین بیماری‌های لثه 

۲ شکل از شایع‌ترین انواع بیماری‌های لثه عبارتند از ژنژیویت (التهاب لثه) که به پیوره هم معروف است و التهاب دور دندان که شکل پیشرفته‌تر بیماری است و باعث تخریب بافت می‌شود. علایم ژنژیویت (التهاب لثه) عبارتند از: تورم، نرمی‌، قرمزی لثه‌ها، خونریزی آسان از لثه‌ها به‌خصوص هنگام مسواک زدن و تغییر رنگ لثه از صورتی به قرمز تیره.

▪ درمان 

اولین و مهم‌ترین اقدام، تمیزکردن دندان‌هاست که به آن جرمگیری می‌گویند. بعد از جرمگیری، ممکن است لثه بیمار هنگام مسواک زدن دچار خونریزی شود که این حالت طبیعی است و فقط چند روز طول می‌کشد.

▪ نشانه‌های بیماری التهاب لثه چیست؟

تورم و جداشدگی لثه‌ها از دندان، خونریزی لثه‌ها، طعم ناخوشایند دهان، بوی بد دهان، درددندان هنگام غذاخوردن (گرم، سرد، شیرین)، لقی دندان و خروج چرک از دور دندان. این التهاب، نوع پیشرفته بیماری لثه محسوب می‌شود. به طوری که حفره‌هایی پر از پلاک بین دندان‌ها و لثه‌ها تشکیل می‌شود و به مرورزمان آنقدر این حفره‌ها بزرگ می‌شوند که مقادیر بیشتری از پلاک را به دام می‌اندازند. وقتی پلاک به زیرخط لثه گسترش یابد، التهاب دوردندان مسجل می‌شود.

▪ اگر التهاب لثه به موقع درمان نشود، چه عوارضی خواهد داشت؟

به‌تدریج لثه‌ها از دندان فاصله می‌گیرند و دندان‌ها سست و لق خواهندشد. معمولا این التهاب بدون درد است اما وقتی عفونت به آن اضافه شود، آبسه تولید می‌شود و به‌دنبال آن درد و تحلیل استخوان پیش می‌آید. در صورت بروز چنین حالتی فقط باید به دندان‌پزشک مراجعه کرد چون با اقدام به موقع، احتمال ترمیم لثه‌ها بیشتر خواهد بود. درمان هم شامل جرمگیری و صاف کردن سطوح ریشه و در مراحل پیشرفته، جراحی است.

مشاهده کنید

دندانپزشکی زیبایی در تهران

متخصص دندانپزشکی زیبایی و طراحی لبخند

متخصص دندانپزشکی زیبایی در گذاشتن لمینیت های دندانی چه نکاتی را باید رعایت کند و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code