ممنوعیت‌های دندانپزشکی در دوران بارداری

رفتن به دندانپزشکی در دوران بارداری یکی از معضلاتی است که مادران با آن مواجه هستند. از زمانی که متوجه حاملگی خود می‌شوید باید از خود به خوبی مراقبت کرده و نکاتی را رعایت نمایید تا سلامتی جنین حفظ شود. اغلب خانم‌ها در این دوران دچار پوسیدگی و درد دندان و حتی بیماری‌های لثه خواهند شد این در حالی است که باید به ممنوعیت‌های دندانپزشکی در بارداری توجه داشت. به هر حال وضعیت شما با قبل تفاوت داشته و اکنون مسئول سلامتی جنین نیز هستید. بنابراین لازم است این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا بدانید چه محدودیت‌هایی برای دندانپزشکی در دوران حاملگی وجود دارد.

دلیل درد دندان در دوران بارداری

دلیل درد دندان در دوران بارداری

قبل از هر چیز باید بدانیم که مادران چرا در دوران حاملگی دچار درد دندان می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که چند دلیل برای این عارضه وجود دارد:

– تغییرات هورمونی در بدن

اولین و مهم‌ترین دلیل درد دندان در دوران بارداری، به‌هم‌خوردن تعادل هورمونی در بدن است. این اتفاق میت واند عوارضی را به دنبال داشته باشد که یکی از آن‌ها، التهاب و ورم لثه‌ها است. این عارضه که تحت عنوان ژنژیویت بارداری شناخته شده است، باید سریعاً توسط متخصص مورد بررسی قرار گرفته و قبل از اینکه منجر به عفونت گردد، درمان انجام شود. لازم به ذکر است که بیش از نیمی از خانم‌ها این مشکل را در دوران حاملگی تجربه خواهند کرد.

– نوع رژیم غذایی

در دوران بارداری، رژیم غذایی مادران کاملاً فرق خواهد کرد. برخی از آن‌ها علاقه‌مند به خوردن خوراکی و غذاهای شیرین هستند و برخی دیگر به سراغ ترشیجات می‌روند. این تغییرات شدید، قطعاً سلامت دندان‌ها و لثه‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

– کاهش کلسیم بدن

جنین برای رشد، از مواد مغذی خون بدن مادر استفاده کند. هم‌زمان با شکل‌گیری اسکلت جنین، فقر کلسیم در بدن مادر نیز رخ خواهد داد به همین دلیل است که متخصصین اکیداً توصیه می‌کنند حتماً لبنیات بیشتری مصرف کنید تا این کلسیم از دست رفته، جبران گردد.

نکات ویژه در دوران بارداری

  • ویار دوران بارداری

عامل دیگری که قطعاً تأثیر چشمگیری در پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه در دوران حاملگی دارد، ویار بارداری است. حالت تهوع و بالا آمدن اسید معده باعث تغییر اسیدیته دهان شده و در نتیجه دندان‌ها به شکل چشمگیری در معرض پوسیدگی قرار خواهند گرفت.

  • عدم توجه به بهداشت دهان و دندان

مادران در دوران حاملگی نسبت به بوی خمیر دندان، حالت تهوع پیدا می‌کند به همین دلیل شاید استفاده از آن را کنار بگذارند. این کار کاملاً غلط است. توصیه می‌کنیم خمیر دندان خود را عوض کنید تا بتوانید دندان‌ها را به خوبی تمیز کرده و از تجمع پلاک بر روی دندان که منجر به پوسیدگی می‌شود جلوگیری کنید.

خطرات دندانپزشکی در بارداری:

همان گونه که در ابتدای مقاله ذکر شد مادران باردار از رفتن به دندانپزشکی نگران هستند چراکه می‌ترسند به جنین آسیبی وارد شود. به طور کلی لازم است شما بانوان عزیز از کلیه ممنوعیت‌ها در دوران حاملگی که باعث به خطر افتادن سلامت جنین می‌شود آگاهی داشته باشید. از جمله ممنوعیت‌های دندانپزشکی در دوران بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استفاده از داروی بی‌حس‌کننده

مادران همواره این سؤال را از متخصصان مطرح می‌کنند که آیا تزریق ماده بی‌حسی برای سلامتی جنین خطر دارد؟ به طور کلی مواد بی‌حس‌کننده به چند گروه تقسیم می‌شوند که معیار این تقسیم‌بندی، بر اساس میزان بی‌خطر بودن آن‌ها است. داروهای بی‌حسی در گروه b که مجاز و بی‌خطر هستند، گزینه مناسبی برای مادران باردار خواهند بود. از جمله این مواد می‌توان به لیدوکائین اشاره نمود. نکته بسیار مهم این است که در ایران دو ماده به نام پریلوکائین و آرتیکائین به وفور برای بی‌حسی دندان استفاده می‌شود. این دو ماده منجر به اسپاسم عضلانی خواهند شد و به همین دلیل متخصص دندانپزشکی به هیچ عنوان نباید از این دو برای مادران باردار استفاده کند.

  • رادیوگرافی دندان در دوران بارداری

قطعاً یکی از نگرانی‌های مادران برای رفتن به دندانپزشکی این است که متخصص از آن‌ها بخواهد عکس‌برداری دندان را انجام دهند و چون برای این منظور از اشعه ایکس استفاده می‌شود، در نتیجه ممکن است برای جنین خطرناک باشد. در ابتدا این نکته را متذکر می‌شویم که مادران برای انجام هرگونه خدمات دندانپزشکی به خصوص برای رادیوگرافی دندان، در سه ماهه اول بارداری اقدام نکنند چون عمده رشد جنین در این زمان اتفاق می‌افتد. از سوی دیگر در سه ماهه سوم نیز بهتر است از رفتن به دندانپزشکی خودداری کنید چون شما در شرایط سختی قرار داشته و وضعیت جنین نیز تغییر کرده است.

به طور کلی از ماه چهارم می‌توان خدمات مربوط به دندانپزشکی را تحت نظر متخصص انجام داد. اما با این حال بهتر است نکات ایمنی را رعایت نمایید. برای مثال در زمان عکس‌برداری حتماً از پزشک بخواهید برای شما پیش‌بند سربی استفاده کند. تحقیقات نشان داده است که پرتو اشعه‌های ایکس به بدن مادران باردار می‌تواند بر رشد نوزاد تأثیر گذاشته و باعث نارس شدن او گردد. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم از رفتن به دندانپزشکی و عکس‌برداری‌هایی که ضرورت ندارد خودداری نمایید.

توصیه‌هایی برای کاهش نیاز دندانپزشکی در بارداری

توصیه‌هایی برای کاهش نیاز دندانپزشکی در بارداری

با توجه به ممنوعیت‌های دندانپزشکی در دوران بارداری، لازم است مادران نسبت به مراقبت از خود بیشتر توجه بیشتری داشته باشند تا نیازی برای رفتن به دندانپزشکی وجود نداشته باشد این توصیه‌ها عبارت‌اند از:

  • حتماً رژیم غذایی متعادل داشته باشید و نیاز بدن به کلسیم را از طریق مصرف لبنیات تأمین کنید.
  • استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید قطعاً گزینه مناسبی برای حفاظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی خواهد بود.
  • بعد از هر بار استفراغ، دندان‌ها را به خوبی تمیز کنید.
  • بعد از هر بار خوردن خوراکی‌های شیرین، دندان‌ها خود را مسواک بزنید تا خطر پوسیدگی دندان‌ها کاهش پیدا کند.
  • برای انجام کارهای غیر ضروری به دندانپزشکی مراجعه نکنید چون باید ممنوعیت‌های دندانپزشکی در دوران بارداری را در نظر گرفت.

 

برای مشاهده نمونه کارها و مطالب آموزشی دکتر همت لطفا پیج اینستاگرام را دنبال کنید

https://instagram.com/dr.hemmat.vision

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی از جمله موضوعات مهمی است که لازم است درمورد آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code