دندان مصنوعی برای افراد جوان

تصوری که در بین مردم وجود دارد این است که دندان مصنوعی فقط مختص سالمندان است در صورتی که دندان مصنوعی برای جوانان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. داشتن دندان‌های سالم و زیبا نه تنها بر زیبایی انسان تاثیر می‌گذارند بلکه تضمین‌کننده سلامت دستگاه گوارش نیز خواهند بود.

دندان مصنوعی برای افراد جوان

به این معنا که اگر شما دچار مشکلات دهان و دندان شدید به دلیل اینکه در جویدن و بلع غذا دچار اختلال خواهید شد لذا به دنبال چنین اتفاقی، مشکلات گوارشی نیز پیش خواهد آمد. به همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌کنند حتماً به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید و در صورتی که مجبور شدید برخی از دندان‌های خود را بکشید، حتماً به فکر جایگزینی دندان از دست رفته باشید. به نظر شما آیا استفاده از دندان مصنوعی در دوران جوانی کار درستی است؟

با ادامه مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ خود را به دست بیاورید.

روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته در دوران جوانی

دندانپزشکان معتقد هستند که در سال حداقل دو بار باید برای معاینات دهان و دندان مراجعه نمایید تا در صورتی که مشکلی در دندان‌ها رخ داده است قبل از حاد شدن آن بتوانید درمان را شروع کنید. متاسفانه برخی از افراد به دلیل سهل‌انگاری در رعایت بهداشت دهان و دندان، عدم معاینه دندان‌ها در بازه‌های زمانی منظم و یا به دلیل سانحه، بخش عمده‌ای از دندان‌های خود را در دوران جوانی از دست می‌دهند. اما خوشبختانه با پیشرفت علم، روش‌های مختلفی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته ابداع شده است که در ادامه مقاله به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته در دوران جوانی

– ایمپلنت دندانی

یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای جایگزینی دندان از دست رفته انجام ایمپلنت دندان است. این روش برای جوانان بسیار زیاد استفاده می‌شود. متخصص برای انجام کار ابتدا یک پیچ در داخل فک قرار داده و سپس پروتز دندانی را روی آن سوار می‌کند. مهم‌ترین حسن ایمپلنت دندانی این است که شبیه به دندان طبیعی به نظر رسیده و کسی متوجه مصنوعی بودن آن نخواهد شد.

– استفاده از بریج دندان

ممکن است که شما چند دندان را به صورت پیوسته و به ترتیب از دست داده باشید. در این صورت به جای اینکه برای هر کدام از زندان‌ها به صورت جداگانه ایمپلنت اجرا شود متخصص پروتز تکه‌ای برای قسمتی از فک که خالی از دندان است در نظر گرفته و بر روی فک با چند پیچ سوار خواهد کرد.

– استفاده از دندان مصنوعی در دوران جوانی

همان گونه که در ابتدای مقاله گفته شد یکی از این روش‌ها برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته، استفاده از دندان مصنوعی در دوران جوانی است. همان گونه که می‌دانید دندان مصنوعی دارای یک قالب پلاستیکی است که بر روی لثه‌ها قرار گرفته و شما هر بار که غذا می‌خورید باید دندان‌ها را از داخل دهان خارج کرده و آن‌ها را تمیز کنید چرا که در حین غذا خوردن بخشی از مواد غذایی به زیر قالب دندان نفوذ می‌کنند و اگر بهداشت دهان را رعایت نکنید این مواد بهترین بستر برای رشد میکروب‌ها خواهند بود؛ بنابراین در کوتاه مدت دچار امراض لثه خواهید شد.

معایب دندان مصنوعی در دوران جوانی

معایب دندان مصنوعی در دوران جوانی

اما استفاده از دندان مصنوعی برای افراد جوان چند عیب دارد:

مهم‌ترین عیب دندان مصنوعی برای افراد، جوان تغییراتی است که در ظاهر فرد ایجاد می‌کند. آیا تا به حال کسی که دندان مصنوعی دارد را از نزدیک مشاهده کرده‌اید؟ با توجه به اینکه این دندان‌ها دارای یک پایه پلاستیکی هستند، زمانی که بر روی لثه قرار می‌گیرند لب‌ها را به سمت جلو حرکت خواهند داد. در نتیجه به مرور زمان لب‌ها افتاده و بزرگ خواهند شد. به همین دلیل است که چهره شما تغییر کرده و مسن‌تر به نظر می‌رسد.

عیب دیگر دندان مصنوعی این است که به تدریج به دلیل فشاری که به لثه وارد می‌کند باعث تحلیل لثه و استخوان فک خواهد شد. به همین دلیل است که سالمندان وقتی دندان مصنوعی استفاده می‌کند هر چند سال یکبار باید مجدداً قالب‌گیری از فک انجام گرفته و دندان‌های جدید برای آن‌ها آماده شود. اکنون فرض کنیم که شما در اوج جوانی از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید. در مدت چند سال لثه و استخوان فک به شدت ضعیف شده و مجبور خواهید بود پیوند انجام دهید. با این تفاسیر آیا به این موضوع فکر کرده که تا پایان عمر چند بار باید پیوند استخوان فک و لثه انجام دهید:

استفاده از دندان مصنوعی برای افراد جوان اصلاً خوشایند است و اعتماد به نفس آن‌ها را پایین می‌آورد چراکه در ذهن مردم این تصور وجود دارد دندان مصنوعی تنها برای افراد سالمندان کاربرد خواهد داشت؛ بنابراین اگر شما یک فرد جوان هستید و می‌خواهید از دندان مصنوعی استفاده کنید باید از عواقب چنین تصمیمی بر سلامت روح با خبر باشید.

نکاتی در مورد استفاده از دندان مصنوعی برای افراد جوان

نکاتی در مورد استفاده از دندان مصنوعی برای افراد جوان

اگر شما تصمیم خود را برای استفاده از دندان مصنوعی در دوران جوانی گرفته‌اید بهتر است این چند نکته را نیز مد نظر داشته باشید تا بهتر بتوانید برای انجام چنین عملی اقدام نمایید:

  • با توجه به آنچه که گفته شد زمانی که دندان مصنوعی بر روی لثه‌ها قرار گیرد به تدریج شاهد پسروی لثه و تحلیل استخوان فک خواهید بود؛ بنابراین چون شما در جوانی اقدام به چنین کاری می‌کنید لازم است در طول سالیان پیش رو چندین بار پیوند لثه و استخوان فک انجام گیرد. در نتیجه با علم به این موضوع اقدام به استفاده از دندان مصنوعی نمایید.

همچنین ممکن است شما روزی از این تصمیم خود پشیمان شوید. فراموش نکنید که اگر قرار باشد بعد از دندان مصنوعی اقدام به روش دیگری همانند ایمپلنت کنید ممکن است این شانس خود را برای همیشه از دست بدهید چرا که با توجه به نکات فوق، دندان مصنوعی باعث تحلیل رفتن استخوان فک شده و این موضوع، انجام ایمپلنت را با محدودیت روبرو خواهد کرد؛ بنابراین به هیچ عنوان عجله نکرده و عاقلانه تصمیم‌گیری کنید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از هر چیز حتماً با یک دندانپزشک مجرب که سابقه طولانی در زمینه درمان دندان‌های از دست رفته دارد صحبت کرده و نظر او را نیز جویا شوید. شاید مشکل شما با روش‌هایی بهتر از دندان مصنوعی قابل حل باشد.

برای مشاهده نمونه کارها و مطالب آموزشی دکتر همت لطفا پیج اینستاگرام را دنبال کنید:

https://instagram.com/dr.hemmat.vision

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1.5]

مشاهده کنید

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی از جمله موضوعات مهمی است که لازم است درمورد آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code