سیاه شدن دندان عصب کشی شده

بحث مراقبت از دهان و دندان را باید همیشه جدی گرفت چرا که سالم بودن دندان ها نه تنها بر زیبایی چهره تاثیر دارد بلکه به بهبود گوارش نیز کمک خواهد کرد. برای مثال فرض کنیم که دندان شما به عصب رسیده است. در این صورت حتی وقتی نفس می کشید، درد شدیدی حس خواهید کرد. آیا در چنین شرایطی می توانید به خوبی غذا را بخورید؟ قطعا مجبور خواهید بود غذا را عمدتا به صورت نجویده قورت بدهید تا درد دندان شروع نشود. به همین دلیل است که توصیه می کنیم در طول سال چند بار به دندانپزشک مراجعه کرده و از سلامت دندان های خود مطمئن شوید. یکی از عارضه هایی که بعد از عصب کشی ممکن است با ان مواجه شوید، تغییر رنگ دندان عصب کشی شده است.

در چنین شرایطی که عمدتا به صورت سیاه شدن دندان عصب کشی شده نمایان می شود، باید سریعا موضوع را به متخصص اطلاع دهید.

دلایل تغییر رنگ دندان عصب کشی شده

هر نوع تغییر رنگ در دندان بیانگر مشکلی خواهد بود که متخصص براساس نوع رنگ، تعیین می کند چه عارضه ای رخ داده است. همانگونه که گفته شد، تغییر رنگ دندان عصب کشی شده یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای شما نیز رخ بدهد. حتما باید در این زمان دندانپزشک، وضعیت دندان های شما را بررسی کند شاید در حین عصب کشی و ترمیم، خطایی رخ داده و همین مسئله منجر به سیاه شدن دندان عصب کشی شده است. در برخی موارد اگر به موقع اقدام نکنید، ممکن است دندان خود را از دست بدهید.ریشه دندان

البته قبل از آن که به بررسی دلایل این مشکل بپردازیم لازم می دانیم نکته ای را متذکر شویم. شاید اکنون این تصور پیش بیاید که همه افراد ممکن است دچار این عارضه شوند و همین مسئله منجر به نگرانی گردد. اما کافی است ادامه مقاله را با دقت مطالعه نمایید تا متوجه شوید سیاه شدن دندان عصب کشی شده یک مشکل همه گیر نیست:

  • باقی ماندن بخشی از پالپ دندان درون آن

یکی از رایج ترین دلایل تغییر رنگ دندان عصب کشی شده این است که دندانپزشک در حین کار، دچار خطا شده و بدون اینکه متوجه شود قسمتی از پالپ را داخل دندان باقی بگذارد. اما لازم است بدانیم که چرا این اتفاق رخ می دهد؟ در برخی از افراد، پالپ حالت انشعابی دارد به این معنا که در مرکز دندان قرار ندارد در چنین شرایطی، شاخک های پالپ در حین عصب کشی دست نخورده باقی مانده و در نتیجه ممکن است منجر به سیاه شدن دندان عصب کشی شده گردد.

در صورتی که حتی یک شاخک کوچک پالپ داخل دندان باشد، زمینه برای تغییر رنگ دندان و پوسیدگی آن فراهم خواهد شد. در این موارد غالبا دندانپزشک از روش بلیچینگ کردن داخلی دندان و یا همان سفید کردن آن برای رفع مشکل استفاده خواهد کرد. به این صورت که ابتدا حفره ای داخلی در پالپ مرده ایجاد کرده و بعد از تخلیه، عمل سفید کردن را شروع خواهد کرد.

  • باقی ماندن مواد پر کننده ریشه داخل تاج دندان

دومین دلیل برای تغییر رنگ دندان عصب کشی شده، باقی ماندن بخشی از مواد پرکننده ریشه دندان داخل تاج است. بعد از اینکه عصب کشی انجام شد، حفره ایجاد شده توسط سیلر مایع و ماده پرکننده ای به نام گوتا پرکا که جامد و پلاستیکی است، پر می شود. سیاه شدن دندان عصب‌کشی شده می تواند به دلیل باقی ماندن سیلر مایع در تاج دندان و یا در برخی موارد، باقی ماندن گوتا پرکا باشد. دندانپزشک در ابتدا باید معاینه و حتی در صورت لزوم عکسبرداری انجام دهد.پر کردن دندان

در صورتی که مطمئن شد همین موضوع منجر به تغییر رنگ دندان شده است، باید دندان را کامل تخلیه کند تا تمام این مواد پرکننده از دندان خارج شوند. همچنین در صورتی که باز هم اثر سیاهی بر روی دندان باقی مانده باشد، می توان عمل سفید کردن دندان را نیز انجام داد. این مسئله بیشتر برای دندان های جلویی که موقع صحبت کردن به وضوح دیده می شوند، اهمیت بیشتری دارد.

  • سیاه شدن دندان عصب کشی شده ناشی از مواد دارویی

برخی از دندانپزشکان در حین کار، از داروهایی استفاده می کنند که باعث می شوند دقت کار بالا برود. اما لازم است بدانید طبق تحقیقات انجام شده، داروهای حاوی ترکیبات فنولیک و یا یدوفرم، زمینه ساز تغییر رنگ دندان خواهند شد به شرطی که به طور مستقیم با عاج دندان تماس داشته باشند. کافی است کمی از این مواد بر روی دندان ریخته و در جریان هوا، اکسید شود. در نتیجه به تدریج شاهد تغییر رنگ دندان عصب کشی شده خواهید بود. راهکار درمانی برای رفع این مشکل بلیچینگ دندان است.

  • نوع ماده مورد استفاده در پر کردن دندن

بعد از اینکه عصب کشی دندان به اتمام رسید، متخصص باید از حفره ایجاد شده ار پر کند. همانگونه که می دانید ترکیبات مختلفی برای این منظور وجود دارد و آمالگام یا ترکیبات نقره ای، از جمله رایج ترین و قدیمی ترین ترکیباتی هستند که هنوز هم برخی دندانپزشکان از آن استفاده می کنند. قطعا رنگ نقره ای این پرکننده دندان می تواند منجر به تغییر رنگ دندان عصب کشی شده گردد. به همین دلیل است که در حال حاضر، اغلب متخصصان به سراغ مواد سرامیکی سفید رنگ می روند به خصوص برای دندان های جلویی که سفید ماندن آن ها اهمیت بسیار زیادی دارد.عصب کشی دندان

درمان سیاه شدن دندان عصب کشی شده

همانگونه که متوجه شدید براساس علت بروز مشکل، دندانپزشک از روش مشخصی برای رفع تغییر رنگ دندان استفاده می کند. در این میان، استفاده از روکش دندان نیز موثر خواهد بود. ممکن است دندان بیماری به حدی دچار پوسیدگی شده باشد که امکان تخلیه آن و ترمیم مجدد وجود نداشته باشد. در این حالت بهترین راهکار این است که از روکش دندان استفاده شود. با این کار هم مشکل رنگ دندان برطرف شده و هم این روکش به عنوان یک محافظ عمل خواهد کرد و مانع از تضعیف بیشتر آن می شود.

 

برای مشاهده نمونه کارها و مطالب آموزشی دکتر همت لطفا پیج اینستاگرام را دنبال کنید

https://instagram.com/dr.hemmat.vision

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال چیست و چه خدماتی ارائه می‌کند؟

در صورتی که در لیست تخصص‌های دندانپزشکی جستجو کنید حتماً با دندانپزشکی اطفال مواجه خواهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code