درمان ریشه (عصب کشی) با اندوپایلت

درمان ریشه ی دندان،عصب کشی دندان با لیزر و اندوپایلت

برای درک صحیح درمان ریشه ی دندان،عصب کشی دندان با لیزر و اندوپایلت ، بهتر است ابتدا اندکی درباره ی ساختار دندان صحبت کنیم .

دندان متشکل از مغزی نرم و آسیب پذیر ، شامل عروق و اعصاب است که توسط بافتی سخت و سفید احاطه شده و محافظت میگردد .

ساختار دندان
ساختار دندان

در صورتی که پوسیدگی به وجود آمده به علت عدم رسیدگی و درمان آن ، پیشرفت کند و به مغز دندان برسد ، آنگاه مغز دندان عفونی شده و دچار درد و التهاب شدید میشود . اگر در این مرحله نیز به دندان پزشک مراجعه نشود و دندان به حال خود رها شود ، بعد از مدتی درد دندان از بین میرود . این شاید علامت خوبی به نظر برسد اما در حقیقت شروع فاجعه ای بزرگ تر است . ساکت شدن درد بعد از عفونی شدن مغز دندان نشان از آن دارد که باکتری ها و مواد عفونی توانسته اند بر دندان و سیستم دفاعی بدن پیروز شوند و مغز دندان (که شامل عروق و اعصاب بود ) را بکشند . در این حالت دندان مرده و راه برای عبور میکروب ها از داخل کانال های دندان به داخل استخوان کاملا باز شده و استخوان عفونی میگردد . در این حالت در انتهای ریشه ی آبسه ی چرکی تشکیل میگردد .

همان طور که اشاره شد همه ی این اتفاقات در اثر ایجاد پوسیدگی و عدم توجه به آن است . لذا لازم است راه های پیشگیری از پوسیدگی را به خوبی بشناسیم ( به بخش پیشگیری مراجعه شود ) و در صورت ابتلا به پوسیدگی ، سریعا برای درمان آن اقدام کنیم . در نتیجه مراجعه به دندان پزشک هر شش ماه یک بار و چک کردن وضعیت سلامت دندان هایتان ، امری بیهوده نیست ، بلکه راهی آسان و ارزان برای  پپیشگیری از مشکلات جدی و هزینه های هنگفت است .

در صورتی که عفونت به مغز دندان برسد ، نیاز به درمان ریشه خواهد بود . ما در درمان ریشه ، پوسیدگی ها را برداشته ، مغز مرده و عفونی دندان را خارج میکنیم ، محیط را ضد عفونی کرده  و سپس با مواد مخصوصی جای مغز خارج شده را پر میکنیم و دندان را ترمیم مینماییم .

عصب کشی دندان
عصب کشی دندان

علل شکست درمان ریشه

طبق مطالعه ای معتبر که به تازگی در سطح کشور صورت گرفت ، درصد موفقیت درمان ریشه کمتر از 50 درصد اعلام شد . كما اينكه بسياري از بيماران بعد از انجام درمان ، با علائمي همچون تورم ، آبسه ، درد با ضربه و.. باز ميگردند که حاکی از شکست درمان است . این درحالی است که درکتب مرجع دندان پزشکی درصد موفقیت درمان ریشه بالای 90 درصد ذکر میشود . علت این تفاوت بزرگ چست ؟ کیفیت کار . متاسفانه در بسیاری موارد درمان ریشه از کیفیت کافی برخوردار نیست . به طور مثال باکتری ها و مواد عفونی به درستی از دندان خارج نمیشوند و مقداری از آنها درون دندان باقی میمانند و پس از مدتی ، تکثیر شده و ایجاد عفونت مجدد میکنند . یکی از مشکلات شایع دیگر عدم شکل دهی صحیح کانال های ریشه و عدم پرکردگی مناسب آنهاست . همچنین ترمیم نامناسب روی دندان ( کامپوزیت ، آمالگام ، روکش ) یکی از عوامل بزرگ شکست درمان ریشه است چرا که ترمیم نامناسب راه ورود دوباره ی میکروب ها به درون دندان را باز میکنند و دندان دوباره دچار عفونت خواهد شد .

عصب کشی دندان
عصب کشی دندان

لازم به ذکر است که درمان مجدد دندان عصب کشی شده ، بسیار سخت تر خواهد بود و درصد موفقیت کمتری خواهد داشت . در نتیجه بسیار ضروری است که تا جایی که میتوانیم از درمان مجدد ریشه جلوگیری کنیم .

یکی از امکانات تخصصی و مدرن مطب دکتر همت ، مجهز بودن به سیستم اندو پایلت ( Endo Pilot) است که آخرین تکنولوژی روز دنیا برای درمان ریشه میباشد .همچنین از لیزر نیز برای بالاتر رفتن کیفیت کار استفاده میکنیم . لیزر سبب هر چه بهتر ضد عفونی شدن کانال های دندان و از بین بردن میکروب ها میشود . دستگاه ليزر با توان اشعه مناسب ، تمامي باكتريهاي احتمالي باقيمانده را ازبين برده و عملا موفقيت درمان ريشه را به ١٠٠٪‏ ميرساند . حسن ديگر ليزر تراپي در درمان ريشه ، عدم نياز به استفاده دارو و كاهش بسيار زياد درد پس از درمان مي باشد.

لذا ما مطمئنيم در اين مركز درماني با استفاده از آخرين تکنولوژی های دندانپزشكي ، درمانی ١٠٠٪‏ موفق را ارائه ميدهيم.

عصب کشی با اندوپایلت
عصب کشی با اندوپایلت

از جمله مزایای ارزنده ی درمان ریشه ی دندان،عصب کشی دندان با لیزر و اندوپایلت :

  • با انواع حركات گردشي و لرزشي كاملا متفاوت از نسل هاي قديمي تر ، به خوبي باکتريها را از سطح ريشه دندان جدا كرده و سبب افزایش موفقیت درمان میشود .
  • توانايي شناخت عمر مفيد فايل (سوزن) های درمان ريشه : بسياري از ما شاهد شكسته شدن فايل هاي عصب كشي در ريشه بوده ايم كه در بسياري موارد باعث شكست درمان خواهند بود.اين دستگاه با تشخيص عمر مفيد فایل ها ،ما را از زمان مناسب تعویض فایل ها مطلع میکند .
  • توانايي ايجاد طول مناسب درمان . متاسفانه عصب كشي های كوتاه يا بلند که از ريشه رد شده اند (over or under) فراوانی بسیار زیادی دارند و درصد کمی از درمان ها در طول استاندارد صورت میگیرند . اين دستگاه با تشخیص دقیق طول استاندارد مورد نیاز ، از اين شكست درماني جلوگیری میکند و قادر خواهيم بود درمان ریشه را در طول کاملا مناسب انجام دهیم .
 تنظیم طول کارکرد مناسب با اندوپابلت
تنظیم طول کارکرد مناسب با اندوپایلت
  • عدم نياز به عکس گرفتن از دندان ، در حين درمان ریشه : با قابليتهاي ذكر شده در بالا ديگر نيازي به گرفتن عكس حين انجام كار نخواهد بود که سبب بالا رفتن سرعت و دقت درمان میشوند . همچنین خانم هاي باردار قابليت درمان ريشه را حتي حين بارداري خواهند داشت چرا که دیگر نیازی به در معرض اشعه قرار گرفتن ، نیست .
  • در حین انجام پروسه ی درمان ريشه ، با تاباندن ليزر در كانال هاي ريشه دندان و از بين بردن كامل باكترها درماني كاملا موفق خواهيم داشت.

جهت درماني موفق با ارائه خدمات فوق در مطب دكتر همت ، پذيراي شما عزیزان هستیم .

لطفا اینستاگرام ما را دنبال کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code