چگونه در دندانپزشکی کرونا نگیریم؟

مسئله‌ای که اخیراً برای اغلب مردم به به یک معضل تبدیل شده است، مراجعه به دندانپزشکی در شرایط کرونا است. برخی از افراد دندان‌های خود را ارتودنسی کرده و اکنون باید ماهانه مراجعه داشته باشند. در شرایط کرونا چگونه چنین چیزی امکان پذیر خواهد بود؟ از سویی دیگر بعضاً دچار مشکلاتی در دهان و دندان می‌شوند که در گروه موارد اورژانسی قرار دارند. برای مثال شکستن دندان، عفونت و خونریزی لثه و. . . از این موارد هستند. در چنین شرایطی لازم است حتماً به دندانپزشکی مراجعه کنید. اما اکنون این سوال پیش می‌آید که چگونه در دندانپزشکی کرونا نگیریم؟

ابتلا به کرونا ممکن است به قیمت از دست دادن جان خود یا عزیزان تمام شود. لذا تا جایی که امکان دارد، از رفتن به دندانپزشکی در ایام کرونا خودداری کنید اما اگر شرایط اضطراری است، حتماً این مقاله را اب دقت مطالعه کنید تا درگیر این بیماری نشوید.

توصیه‌هایی به بیماران برای رفتن به دندانپزشکی در شرایط کرونا

در این مدت به خوبی متوجه شده‌اید که راه انتقال ویروس کووید ۱۹، از طریق تنفس در هوای آلوده به ویروس است و به همین دلیل همه مردم باید برای خروج از خانه، ماسک بزنند. وقتی شما به دندانپزشکی می‌روید، در واقع به خطرناک‌ترین مکان رفته‌اید چون برای معاینه باید دهان باز باشد. لذا به شما عزیزان توصیه می‌کنیم قبل از رفتن به دندانپزشکی در ایام کرونا حتماً نکات زیر را رعایت کنید:دندانپزشکی

 • استفاده از ماسک در دوران کرونا

در ابتدا توصیه اکید داریم که حتماً از ماسک مناسب استفاده کنید. تا زمانی که در اتاق انتظار نشسته‌اید، ماسک را از روی صورت برندارید. حتی اگر مشکل قلبی ندارید، دو ماسک بر روی چهره داشته باشید.

 • به همراه داشتن پک بهداشتی

زمانی که می‌خواهید وارد مطب شوید، حتماً باید پک بهداشتی با خود داشته باشید که شامل روپوش، پاپوش و کلاه است. متخصصان در مطب و کلینیک‌ها باید استفاده از این پک بهداشتی را الزامی کنند.

 • اسپری الکل

در صورتی که مشکلی برای استفاده از الکل ندارید، حتماً اسپری الکل آماده کنید که بهتر است الکل ۶۰ درصد باشد تا هم قدرت مناسبی در از بین بردن میکروب داشته و هم به پوست آسیب نزند.

 • چیدمان مناسب صتدلی ها

قسمتی از مطب یا کلینیک که بیماران در از بخش به انتظار نشسته‌اند، باید چیدمان مناسبی از صندلی‌ها داشته باشد افراد به هم نزدیک نباشند. فاصله هر صندلی از صندلی کناری باید حداقل یک متر باشد.

 • بررسی دمای بدن مراجعین

در داخل مطب یک نفر مسئول باشد دمای بدن مراجعه‌کنندگان را در بدو ورود بسنجد تا در صورتی که کسی تب بالایی داشت و مشکوک به کرونا بود، وارد مطب نشود.

 • با دیگران صحبت نکنید

به هیچ وجه با کسی صحبت نکنید. الان شرایط با قبل فرق دارد. اگر کسی ناقل باشد، در زمان صحبت کردن، ویروس در هوا پخش خواهد شد.کرونا و دندانپزشکی

 • صورت خود را لمس نکنید

حتی اگر دست‌های خود را با آب و صابون شسته یا با الکل ضد عفونی کرده‌اید، باز هم نباید دست خود را به صورت بزنید.

 • در مطب نمانید

دقیقاً در زمانی که برای شما مشخص شده به مطب رفته و زودتر مراجعه نکنید. حتی اگر وقتی به مطب رسیدید متوجه شدید باید منتظر بمانید و سالن انتظار شلوغ است، به خارج از مطب بروید.

 • مصرف ویتامین سی

قبل از اینکه به مطب بروید، یک قرص ویتامین سی و یا یک لیوان آب پرتقال بخورید تا سیستم ایمنی بدن فعال‌تر شود.

 • پاکسازی لباس ها

وقتی به خانه برمی گردید، تمامی لباس‌های خود را شسته و حتماً حمام کنید. توجه داشته باشید که لباس‌ها و روپوش را نباید داخل ماشین لباسشویی بیندازید چون میکروب می‌تواند در منافذ دیگ باقی بماند. بلکه لازم است با دست و با آب بسیار گرم بشویید. لباس‌ها را بعد از شستشو، در محیط باز پهن کنید تا به خوبی خشک و ضدعفونی گردند.

در نهایت به شما عزیزان توصیه می‌کنیم اگر مورد اورژانسی رخ نداده است، از رفتن به دندانپزشکی در ایام کرونا خودداری نمایید تا هیچ خطری شما را تهدید نکرده و این ایام به خوبی سپری شوند.

اقدامات پیشگیرانه بیماری کرونا توسط متخصص و کارکنان مطب

علاوه بر اینکه مراجعه‌کنندگان باید در زمان رفتن به دندانپزشکی نکاتی را رعایت کنند تا از ابتلا به این ویروس درامان بمانند، متخصص و کادر درمان فعال در مطب و کلینیک نیز موظف هستند برای حفظ سلامت بیماران و همچنین سلامت خود، اقدامات پیشگیرانه را نیز انجام دهند:دندانپزشکی در کرونا

 • تمامی تجهیزات اعم از فلزی، شیشه‌ای و پلاستیکی باید به طور کامل ضدعفونی شوند
 • باید فضای کافی برای منتظر ماندن مراجعه‌کنندگان فراهم شود به گونه‌ای که در این بخش، تجمع افراد دیده نشود چون در این صورت خطر ابتلا به ویروس بسیار بالا خواهد رفت.
 • هر رو باید تمام محوطه کلینیک و مطب با اسپری الکل یا ماده ضد عفونی‌کننده دیگر، استریل گردد. برای این منظور باید سطح صندلی‌ها، دستگیره‌ها، درب‌ها و کلیه قسمت‌هایی که ممکن است بیمار با آن تماس داشته باشد، ضدعفونی گردد.
 • تمامی پرسنل باید لباس مخصوص پوشیده و این لباس‌ها در پایان روز کاری، استریلیزاسیون روپوش‌ها صورت گیرد.
 • متخصص و کادر درمان به شدت در معرض خطر قرار دارند چون هر روز مراجعه‌کنندگان زیادی به مطب مراجعه می‌کنند. لذا استفاده از چند ماسک، دستکش آنتی ویروس، شیلد و. . . . لازم است.
 • در محیط مطب باید جریان هوا برقرار باشد. وجود پنجره نه تنها در سالن انتظار بله در اتاق متخصص که هر بیمار مراجعه می‌کند، لازم است. حتی دستگاه‌های تهویه نیز باید روشن باشند.
 • در داخل مطب باید در چند قسمت، اسپری الکل قرار داده شود تا هر کس نیاز داشت، از آن استفاده نماید.
 • سرویس بهداشتی نیز باید استریل بوده و علاوه بر مایع دستشویی، اسپری الکل نیز در آنجا قرار گیرد.
 • دستیاران باید سطلی را در خارج از مطب یا دم در ورود قرار دهند تا مراجعه‌کنندگان بعد از خروج، پاپوش و ماسک را داخل آن قسمت انداخته و خارج شوند.
 • کلیه پسماندها باید به بخش مخصوص زباله‌های بهداشتی منتقل شوند تا آلودگی در هوا پخش نشود.

 

برای مشاهده نمونه کارها و مطالب آموزشی دکتر همت لطفا پیج اینستاگرام را دنبال کنید

https://instagram.com/dr.hemmat.vision

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال چیست و چه خدماتی ارائه می‌کند؟

در صورتی که در لیست تخصص‌های دندانپزشکی جستجو کنید حتماً با دندانپزشکی اطفال مواجه خواهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code