انواع ارتودنسی نامرئی

داشتن دندان های مرتب، بخشی از زیبایی چهره را به خود اختصاص می دهد. در صورتی که نظم دندان ها بهم بریزد، موقع صحبت کردن خجالت می کشید چرا که توجه طرف مقابل به طور ناخواسته به دندان های شما جلب می شود. در چنین مواردی بهترین راه برای درمان این عارضه، ارتودنسی دندان ها است. توصیه متخصصین بر این است که از سن کودکی و نوجوانی اقدام به این کار کنید اما این به معنی محرومیت افراد با سنین بالاتر نیست. منتهی وقتی سن بالا می رود، جدای از اینکه حرکت دندان ها کند می شود، افراد نگران این هستند که براکت ها و سیم ها مشخص  بوده و در نتیجه بین همکاران یا در محیط تحصیل بین همکلاسی ها، احساس خوبی نخواهند داشت. اما پیشرفت علم برای چنین مواردی نیز راهکارهایی را ارائه کرده است که تحت عنوان ارتودنسی نامرئی شناخته می شوند.

معرفی انواع ارتودنسی نامرئی

1-    ارتودنسی نامرئی لینگوال

در حال حاضر لینگوال یکی از روش های ارتودنسی است که در حال شناخته شدن در بین مردم بوده و با استقبال بسیار خوبی نیز مواجه شده است. این روش شبیه به ارتودنسی معمولی است با این تفاوت که براکت ها و سیم ها در پشت دندان نصب می شوند. اما این روش دو عیب اساسی دارد:

–        در زمان صحبت کردن، زبان به آن گیر می کند و مدتی میزان لازم است تا به آن عادت کنید.

–        احتمال اینکه براکت ها و سیم ها در حین غذا خوردن شکسته شوند، بسیار زیاد خواهد بود.ارتودنسی

البته مهمترین مزیت این روش در مقایسه با ارتودنسی معمولی اسن است که براکت ها و سیم ها در پشت دندان ها پنهان شده و حتی اگر درمان طولانی شود، بیمار از این بابت نگران نخواهد بود. از طرفی دیگر هزینه این روش نسبت به سایر روش های ارتودنسی نامرئی، مناسب تر خواهد بود.

2-    ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

در این روش، از براکت های شفاف برای بیمار استفاده می شود. البته همه افراد گزینه مناسبی برای این روش نیستند بلکه ابتدا باید عکس برداری و قالب گیری از فک انجام شود و در صورت تایید، کار آغاز خواهد شد. هر دو یا سه هفته یکبار باید پلاک ها عوض شوند. مهمترین مزیت های این روش عبارتند از:

–        اولین مزیت پلاک های شفاف، نامرئی بودن آن ها است در حالی بر روی دندان ها قرار دارند.

–        اثر تحریک کنندگی پلاک های شفاف بر روی دندان ها و لثه بسیار کم است.

–        مسواک زدن با این نوع ارتودنسی راحت تر از ارتودنسی با سیم های فلزی است.

3-    ارتودنسی نامرئی با استفاده از براکت همرنگ دندان

نوع دیگری از ارتودنسی نامرئی، استفاده از براکت های همرنگ دندان ها است که از جنس پلاستیک و یا سرامیک هستند. این روش هم از نظر زیبایی بسیار گزینه مناسبی است و هم در زمان صحبت کردن، مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

4-    ارتودنسی نامرئی بدون سیم

تصوری که در ذهن اغلب مردم وجود دارد این است که ارتودنسی حتما با سیم پیچی دندان ها همراه است اما نوعی از ارتودنسی نامرئی، بدون سیم است. دندانپزشک با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM، ردیف کننده های دندانی بدون سیم و با استفاده از پلاک های شفاف را آماده می کند که براساس فرم فک و دندان های بیمار ساخته می شوند و به آن ها الاینر دندانی گفته می شود.بریس نامرئی

الاینرها شماره گذاری می شوند و بیمار باید هر کدام از الاینرها را به مدت دو هفته و به صورت 24 ساعته در دهان خود قرار دهد.  با توجه به اینکه مسیر حرکت دندان ها توسط کامپیوتر برنامه ریزی می شود، الاینرها به گونه ای ساخته می شوند که این مسیر به خوبی پیش برود. نیرویی که توسط الاینرها به دندان ها وارد می شود، سبک و مستمر است. در نتیجه از یک سو حرکت دندان ها به خوبی پیش رفته و از سوی دیگر دندان ها در اثر فشار، دچار تحلیل نمی شوند.

مزیت های استفاده از الاینرهای کریستالی

با مقایسه روش های ارتودنسی نامرئی به این نتیجه رسیده اید که هر کدام از آن ها، مزیت ها و معایب خاص خود را دارند اما دندانپزشکان معتقد هستند در حال حاضر از الاینرها می توان برای ادامه درمان ارتودنسی با سیم استفاده نمود. این کار چند بیت دارد:

–        الاینر در مدت زمانی که داخل دهان وجود دارد، آسیب نمی بیند.

–        چون موقع مسواک زدن به راحتی از دهان خارج می شوند، می توان همه سطح دندان را تمیز کرد و در نتیجه مشکل جرم گرفتن دندان ها کمتر می شود.

–        همچنین در زمان غذا خوردن نیز الاینر از دهان خارج می شود پس به راحتی می توان غذا خورد.

–        این روش هیچ احتیاجی به استفاده از براکت و سیم ندارد و از این نظر دندان ها کمتر تحت فشار قرار خواهند داشت.

–        با توجه به اینکه طراحی الاینرها با استفاده از برنامه کامپیوتری انجام می شود، لذا نحوه حرکت دندان ها به طور دقیق پیش بینی می شود و در نتیجه الاینرها با دقت بالا طراحی می گردند. به این معنا که حرکت دندان ها نیز به خوبی و طبق برنامه پیش می رود.

معایب استفاده از ارتودنسی شفاف

اما علی رغم مزیت هایی که برای این روش ذکر شد، لازم است بدانید که ارتودنسی با پلاک های شفاف چند عیب نیز دارد:ارتودنسی

–        همانگونه که می دانید پلاک ها متحرک هستند لذا باید در مراقبت از آن ها دقت کنید گم نشده و یا اینکه جایی نگذارید که بشکنند.

–        این روش را نمی توان در مواردی که ناهنجاری دندان و فک شدید است مورد استفاده قرار داد بلکه بیشتر زمانی کاربرد دارد که عمده جابجایی دندان ها توسط روش های دیگر ارتودنسی انجام شده و برای مراحل پایانی می توان از الاینر استفاده نمود.

–        قطعا هزینه درمان برای شما نیز بسیار مهم است. لازم است بدانید که هزینه این نوع ارتودنسی نامرئی نسبت به روش های دیگر بیشتر است.

 

برای مشاهده نمونه کارها و مطالب آموزشی دکتر همت لطفا پیج اینستاگرام را دنبال کنید

https://instagram.com/dr.hemmat.vision

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

ارتودنسی

اورتودنسی | اگر قبل از ارتودنسی این مطلب را نخوانید پشیمان می شوید

اورتودنسی واژه اورتودنسی یا ارتودنسی به معنای دندانه های مرتب و در یک ردیف قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code