طول عمر کامپوزیت ونیر چقدر است؟

داشتن دندان های مرتب، سفید و تمیز، تاثیر بسیار مهمی بر روی زیبایی چهره و در نتیجه اعتماد به نفس انسان خواهد گذاشت. بنابراین در صورتی که مشکلی در دندان ها وجود دارد باید سریعا نسبت به درمان اقدام نمود به خصوص اینکه ناهنجاری های دهان و دندان، بر روی سلامتی نیز تاثیر می گذارند. یکی از مشکلات رایج که غالبا برای مردم رخ می دهد، پوسیدگی دندان است که نیاز به ترمیم خواهد داشت. در این صورت دندانپزشک از مواد مختلفی برای پر کردن دندان ها استفاده می کند که در حال حاضر، کامپوزیت ونیر از جمله بهترین مواد شناخته شده برای پر کردن دندان است. اما سوالی که برای مراجعه کنندگان پیش می آید این است که طول عمر کامپوزیت ونیر چقدر است؟ برای اینکه به پاسخ سوال خود برسید حتما این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

کامپوزیت ونیر چیست؟

در ابتدا بهتر است تعریفی از ونیر دندان داشته باشیم. ونیر، همان روکش دندان است که از مواد همرنگ با دندان ساخته شده است در نتیجه در صورتی که دندان های شما تغییر رنگ داده و یا اینکه لبه دندان پریده است، می توانید از ونیر استفاده کنید تا زیبایی دندان ها را دوباره به دست بیاورید. این مسئله برای دندان های جلویی، بیشتر اهمیت دارد چون در زمان صحبت کردن به چشم می آیند. کامپوزیت ونیر ماده ای است که از ذرات فیلر با قدرت و استحکام بالا تشکیل شده و در نتیجه ترکیب بسیار مناسبی برای پر کردن دندان ها است. در گذشته متخصصین از مواد نقره ای رنگ برای ترمیم استفاده می کردند اما این ماده دو عیب بسیار مهم داشت:

–        قطعا برای دندان های جلویی اصلا مناسب نیست چون تفاوت رنگ این ماده با دندان طبیعی، اصلا خوشایند نخواهد بود.پر کردن دندان

–        همچنین این ماده طول عمر کوتاهی داشته و به زودی شاهد ریزش آن خواهید بود به این معنا که مجددا باید برای ترمیم دندان هزینه کنید.

اما استفاده از کامپوزیت ونیر این مشکلات را حل کرده است. این ماده در ابتدا به شکل خمیر است دندانپزشک آن را روی دندان قرار داده و سپس با دستگاه، نور با تابش خاص به آن تابیده می شود تا ماده سفت و سخت گردد. در نهایت، پولیش کامپوزیت را انجام می دهد تا هم سطح دندان ها کناری شده و مراجعه کننده برای غذا خوردن دچار مشکل نشود.

مزایای استفاده از کامپوزیت ونیر

در حال حاضر کامپوزیت ونیر روش بسیار مناسبی برای پر کردن و اصلاح برخی از مشکلات کوچک دندان است. این روش چند مزیت عمده دارد:

–        با توجه به اینکه برای استفاده از این ماده نیازی به تراشیدن مینا و عاج دندان نیست، لذا سلامت دندان ها حفظ خواهد شد.

–        گاهی افرادی به مطب مراجعه می کنند که به دلیل سانحه یا خوردن خوراکی های سفت، دچار لب پریدگی دندان ها شده اند. این ناهنجاری زیاد شدید نیست و می توان با کامپوزیت ونیر آن را اصلاح کرد. این ماده همرنگ دندان های طبیعی است و در نتیجه برای دندان های جلویی، گزینه بسیار مناسبی است.

–        کامپوزیت ونیر از مواد بسیار قوی ساخته شده و در نتیجه استحکام آن بالا است. بنابراین می تواند فشار بالا ناشی از جویدن غذا را تحمل کند.

–        همانگونه که گفته شد، کامپوزیت ونیر کاملا شبیه به دندان های طبیعی است. بنابراین کسی متوجه نمی شود که شما دندان را ترمیم یا روکش کرده اید.

عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت ونیر

اکنون به سراغ بحث اصلی مقاله برویم. در صورتی که متخصص از کامپوزیت ونیر برای ترمیم و اصلاح دندان استفاده می کند، باید بدانید چه عواملی بر طول عمر آن تاثیر می گذارد تا مراقبت بیشتری نسبت به دندان های ترمیم شده داشته باشید:پوسیدگی دندان

–        نوع رژیم غذایی

دندانپزشک بعد از اتمام کار به مراجعه کننده اکیدا توصیه می کند که از خوردن خوراکی های سفت با دندان های ترمیم شده به خصوص در روز های ابتدایی ترمیم، پرهیز کند. اگر مغزیجات را با این دندان ها بخورید، فشار بسیار زیادی به کامپوزیت ونیر وارد می شود. برخی از افراد عادت دارند روزانه تخمه بخورند. اگر دندان های جلویی را روکش کرده باشد، در مدت کوتاهی شاهد ترک خوردن ونیر خواهید بود.

–        تغییر شدید دما در کامپوزیت ونیر

این مسئله طبیعی است که در روزهای ابتدایی، دندان درد داشته باشید چون بعد از کامپوزیت و روکش کردن، دندان حساس شده و با کوچکترین تغییر دما، واکنش نشان می دهد. اما برای اینکه طول عمر کامپوزیت ونیر بیشتر شود، نباید شوک دمایی به آن وارد کنید. در صورتی که آب خیلی سرد و یا چایی بسیار داغ بنوشید، این تغییر دما به دلیل انبساط و انقباض شدید، منجر به ترک خوردن ونیر و از بین رفتن تدریجی کامپوزیت خواهد شد.

–        جنس کامپوزیت ونیر مورد استفاده

متاسفانه در حال حاضر انواع کامپوزیت های بی کیفیت چینی در بازار وجود دارد و برخی از دندانپزشکان بدون اینکه تعهدی نسبت به مراجعه کننده داشته باشند، از این مواد استفاده می کنند. در نتیجه در مدت کوتاهی این ماده شکسته و یا ریزش می کند. برای اینکه مطمئن شوید متخصص از کامپوزیت اصل و باکیفیت برای شما استفاده می کند، قبل از هر چیز تحقیق کرده و بهترین دندانپزشک را پیدا کنید.

–        توجه به بهداشت دهان و دندان

مسئله بسیار مهمی که بر طول عمر کامپوزیت ونیر تاثیر می گذارد، رعایت اصول بهداشتی است. حتی اگر ترمیم دندان تحت نظر بهترین متخصص و با استفاده از کامپوزیت اصل انجام شود ولی بهداشت دهان را رعایت نکنید، به تدریج دندان ها خراب شده و متخصص مجبور است روکش ار از روی دندان بردارد تا بتواند آن را ترمیم کند. بنابراین در کنار داشتن رژیم غذایی مناسب، سه بار مسواک زدن در روز و استفاده از دهانشویه فراموش نشود.سلامت دندان

–        تغییر رنگ کامپوزیت ونیر

افرادی که عادت به استعمال دخانیات دارند، باید این عادت ناپسند را کنار بگذارند چرا که علاوه بر به خطر افتادن سلامتی، کامپوزیت ونیر خیلی زود تغییر رنگ داده و باید آن را تعویض کنید. در این صورت هم هزینه شما هدر رفته و هم طول عمر دندان کوتاه می شود.

 

برای مشاهده نمونه کارها و مطالب آموزشی دکتر همت لطفا پیج اینستاگرام را دنبال کنید

https://instagram.com/dr.hemmat.vision

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

ونیر های کامپوزیتی – دندانپزشکی زیبایی

ونیر های کامپوزیتی – دندانپزشکی زیبایی ونیر های کامپوزیتی – دندانپزشکی زیبایی  روشی بدون ضرر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code