ترتیب افتادن دندان شیری

از زمانی که نوزاد به دنیا می‌آید، والدین باید مراقب رشد و سلامتی او باشند. این نکته بسیار مهم است که روند رشد جسمی و عقلی کودک خود را زیر نظر داشته باشید تا اگر مشکلی رخ داد، سریعاً موضوع را به متخصص اطلاع دهید. مسئله بسیار مهم، جوانه زنی دندان‌های شیری است. لازم است والدین بدانند که اولین دندان از چه زمان نمایان شده و به چه ترتیب خواهد بود. اما بعد از مدتی، دندان‌های شیری باید با دندان‌های دائمی جایگزین شوند. آیا می‌دانید ترتیب افتادن دندان شیری چگونه است؟ این مقاله را مطالعه نمایید تا تمامی اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

سن افتادن دندان شیری

همان گونه که می‌دانید، جوانه زنی دندان‌های شیری از چند ماهگی شروع شده و تا 7-6 سالگی ادامه دارد. اما از زمانی که دندان‌های دائمی شروع به رشد می‌کنند، به دلیل فشاری که به لثه وارد می‌کنند، دندان‌های شیری لق شده و می‌افتند. این پروسه، بخش از روند طبیعی رشد کودکان به حساب می‌آید و لازم است والدین بدانند ترتیب افتادن دندان شیری چگونه است:

 • اولین دندان‌های شیری که می‌افتند، دندان‌های پیشین مرکزی پایین هستند که در سن 7-6 سالگی از دست می‌روند. در این زمان خوردن غذا برای کودک کمی سخت می‌شود و لازم است از غذاها و خوراکی‌های نرم تغذیه کنند. همچنین به کودک خود یاد بدهید فعلاً از دندان‌های عقبی استفاده کند.
 • سپس یک سال بعد یعنی بین 7-8 سالگی، دندان‌های جانبی بین دندان‌های پیشین مرکزی و دندان‌های نیش، لق خواهند شد.افتادن دندان شیری
 • ادامه افتادن دندان‌های شیری، در سن 12-9 سالگی رخ خواهد داد که اولین مولارهای بالایی و پایین می‌افتند. در این زمان فرزند شما نمی‌تواند به خوبی غذا را بجود و در نتیجه دچار مشکلات گوارشی خواهد شد. بنابراین در رژیم غذایی او دقت کنید. همچنین در این زمان، دندان‌های نیش پایینی نیز لق خواهند شد.
 • تا سن 12-10 سالگی، باید 17 دندان شیری کودک افتاده باشد و در ادامه، نیش‌های بالایی و مولارهای بالایی و پایینی نی بافتند.

افتادن زودهنگام دندان‌های شیری

آنچه در قسمت قبل ذکر شد، زمان‌بندی طبیعی ترتیب افتادن دندان‌های شیری است اما در برخی از کودکان، این اتفاق زودتر از موعد رخ می‌دهد. جالب است بدانید برخی از والدین فکر می‌کنند چون دندان‌های شیری موقتی هستند، نیازی به مراقبت ندارند. در این صورت دندان‌ها زود خراب شده و کودک شما پیش از موعد، دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهد. آیا می‌دانید این اتفاق چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت:

 • در ابتدا این مسئله به شدت بر اعتماد به نفس کودک تأثیر خواهد گذاشت چون باید مدت زمان زیادی صبر کند تا دندان دائمی جوانه بزند.
 • در این مدت که دندان در دهان وجود ندارد، لثه تحلیل رفته و این موضوع تأثیر منفی بر رشد دندان‌های دائمی خواهد داشت.
 • همچنین نبود دندان باعث می‌شود در جویدن غذا دچار مشکل شده و کودک شما دچار مشکلات گوارشی گردد.

در نتیجه چون کودک هنوز از نظر عقلی نمی‌تواند اهمیت مراقبت از دندان‌ها را درک کند و از سویی دیگر توانایی لازم برای این کار را ندارد، لازم است والدین توجه بیشتری به این مسئله داشته باشد. همچنین اگر دندان شیری کودک زودتر از زمان مقرر افتاد، فرزند خود را نزد متخصص ببرید تا در صورت نیاز از فضا نگهدارنده استفاده کند. این وسیله مانع از حرکت دندان‌های کناری به فضای خالی شده و در نتیجه هم ترتیب دندان‌ها به هم نریخته و هم فضای رشد دندان‌های دائمی مسدود نمی‌شود.افتادن دندان شیری

دیر افتادن دندان شیری

اما در گروهی از کودکان، ما شاهد دیر افتادن دندان شیری هستیم. در ابتدا لازم است بدانیم که چرا این اتفاق می‌افتد؟

 • اولین و رایج‌ترین دلیل، عدم رشد کافی استخوان فک است در نتیجه دندان‌های دائمی نمی‌توانند به خوبی رشد کرده و به دندان‌های شیری فشار وارد کنند.
 • ممکن است دندان دائمی با استخوان فک جوش خورده باشد. بنابراین نمی‌تواند از لثه خارج شود.
 • البته دلیل دیگر دیر افتادن دندان شیری، کمبود رشد دندان‌های دائمی است.
 • در صورتی که دندان اضافی در لثه وجود داشته و فضا کافی برای رشد دندان‌های دائمی وجود نداشته باشد نیز شاهد دیر افتادن دندان‌های شیری کودک خود خواهید بود.
 • مادران باید به تغذیه خود در دوران بارداری و شیردهی و همچنین تغذیه کودک زمانی که غذا خور می‌شود توجه داشته باشند چون کمبود مواد معدنی باعث می‌شود دندان‌ها ضعیف شده و قدرت کافی برای خروج از لثه را نداشته باشند.
 • عامل دیگر در دیر افتادن دندان شیری، اختلالات هورمونی بدن کودک است. به همین دلیل است که شاید متخصص بخواهد آزمایش خون کودک را ارائه کنید.
 • همچنین ممکن است کودک شما به بیماری‌هایی همانند سندروم دان مبتلا باشد و به همین دلیل ترتیب افتادن دندان شیری از حالت نرمال خارج می‌شود.

عوارض دیر افتادن دندان شیری

والدین عزیز در صورتی که متوجه شدید دیر افتادن دندان‌های شیری کودک شدید، حتماً به متخصص مراجعه کرده و موضوع را اطلاع دهید. مهم‌ترین عوارض دیر افتادن دندان شیری عبارت‌اند از:دندان شیری

 • دندان‌های دائمی کودک کج درآمده و نیاز به ارتودنسی خواهد بود.
 • همچنین فشار ناشی از دندان‌های دائمی از یک سو و وجود دندان‌های شیری از سویی دیگر باعث می‌شود لثه‌ها ملتهب و آسیب پذیر شوند.
 • قطعاً غذا خوردن فرزند شما نیز دچار مشکل شده و اختلالات گوارشی بروز می‌کنند.
 • در چنین شرایطی، اعتماد به نفس کودک برای حضور در جمع بسیار پایین می‌آید چون دندان‌ها نمای زیبایی نداشته و در زمان صحبت کردن، به خوبی مشخص خواهد بود.

با توجه به آنچه که گفته شد، اگر متوجه شدید ترتیب افتادن دندان شیری کودک از روال عادی پیروی نمی‌کند، حتماً اقدامات لازم برای حفظ سلامتی فرزند را انجام دهید.

 

برای مشاهده نمونه کارها و مطالب آموزشی دکتر همت لطفا پیج اینستاگرام را دنبال کنید

https://instagram.com/dr.hemmat.vision

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

فیشورسیلانت

فیشورسیلانت چیست؟ در سطح جونده دندان های عقب دهان (دندان های آسیا)،  معمولا فرورفتگی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code