ارتودنسی متحرک چیست؟ قیمت، مزایا و‌ معایب

پیشرفت های علم دندانپزشکی باعث شده است که متخصصان بتوانند بدترین ناهنجاری های دهان و دندان را نیز درمان نمایند. والدین عزیز از زمانی که اولین علائم کج بودن دندان ها را در فرزند خود مشاهده کردید باید به ارتودنتیست مراجعه کنند تا درمان آغاز گردد. روش های زیادی برای ارتودنسی دندان وجود دارد که در ابتدا متخصص عکسبرداری های لازم را انجام داده و در صورتی که این امکان وجود داشته باشد، ارتودنسی متحرک را برای بیمار انجام خواهد داد.

معرفی ارتودنسی متحرک

رایج ترین نوع ارتودنسی، استفاده از سیم و براکت هایی است که بر روی دندان ها نصب می شوند و تنها زمانی باز خواهند شد که درمان تمام شده باشد. اما ارتودنسی متحرک نوعی دستگاه است که بیمار می تواند هر زمان بخواهد آن را از دهان خود خارج کند. اندازه این قالب براساس اندازه دهان بیمار طراحی می گردد و فرم آن به میزان ناهنجاری دندان ها بستگی دارد. در واقع دندانپزشک براساس شرایط دهان و دندان مراجعه کننده، روند درمان را برنامه ریزی می کند و این قالب باید به گونه ای طراحی شود که بتواند این برنامه را به خوبی پیش ببرد. به طور کلی دستگاه های ارتودنسی متحرک به دو دسته تقسیم می شود:

 • نوعی از دستگاه ها برای حرکت دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • اما در صورتی که نقص جزئی در فکین وجود داشته باشد و بتوان با ارتودنسی این مشکل را رفع نمود، دستگاه ارتودنسی متحرک برای این منظور طراحی می شود.بهداشت دندان در زمان ارتودنسی

بیمار باید در زمان غذا خوردن، قالب را از دهان خود خارج کند. این روش برای افرادی همانند مبتلایان به بیماری های قلبی که به کوچکترین عفونت حساس هستند، بسیار مناسب است چون مراجعه کننده برای مسواک زدن، به مشکل برخورد نمی کند. دستگاه ارتودنسی متحرک متشکل از یک صفحه پلاستیکی به نام آکریلیک است که از طریق چند سیم، به دندان ها وصل می شود.

طول دوره درمان با ارتودنسی متحرک

یکی از سوالاتی که مراجعه کنندگان از متخصص می پرسند این است که طول دوره درمان با ارتودنسی متحرک چقدر است؟ همه بیماران دوست دارند در مدت زمان کوتاهی، شاهد مرتب شدن دندان های خود باشند اما لازم است بدانید که براساس شرایط فکین، میزان بی نظمی دندان ها، سلامت دندان ها و همکاری فرد با متخصص دوره درمان متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، ارتودنسی متحرک زودتر از ارتودنسی ثابت به نتیجه می رسد.

مهمترین کاربردهای ارتودنسی متحرک

همانگونه که گفته شد دندانپزشک در ابتدا وضعیت دندان های بیمار را بررسی می کند و در صورتی که کاندید مناسبی باشد، ارتودنسی متحرک را برای او انتخاب خواهد کرد. در موارد زیر می توان از این روش درمان استفاده نمود:

 • با این روش می توان تاج دندان ها را صاف کرد.
 • در صورتی که بهم ریختگی دندان ها شدید نباشد، این روش کمک می کند دندان ها به آرامی حرکت کرده و در نتیجه مشکلاتی همانند آسیب به لثه یا لق شدند دندان به وجود نیاید.
 • در مواردی که فضای کافی برای نصب ارتودنسی ثابت وجود نداشته باشد و این روش برای درمان لازم باشد، ابتدا از ارتودنسی متحرک استفاده خواهد شد تا این محدودیت فضایی رفع گردد.
 • همچنین بعد از ارتودنسی ثابت می توان از ارتودنسی متحرک به عنوان نگهدارنده استفاده نمود.ارتودنسی دندان

اما در موارد زیر استفاده از ارتودنسی متحرک اثر بخش نخواهد بود:

 • اگر بی نظمی دندان ها شدید بوده و دندان ها بهم فشرده باشند.
 • فکین دچار انحرافات زیادی باشد.
 • در مواردی که نیاز است دندان های چرخ های چندگانه داشته باشند.
 • در صورتی که نیاز باشد بدنه دندان ها حرکت کند.

مزیت های استفاده از ارتودنسی متحرک

 • همانگونه که گفته شد فرد در زمان غذا خوردن می تواند قالب را از دهان خود خارج کند لذا بهتر می توان به بهداشت دهان و دندان رسیدگی کرد. همین مسئله احتمال ابتلا به بیماری های لثه و جرم گرفتن دندان ها را کم می کند.
 • در مواردی که نیاز به حرکت جزئی دندان ها باشد، به جای اینکه هزینه زیادی برای ارتودنسی ثابت پرداخت شود، می توان ارتودنسی متحرک را استفاده نمود بخصوص اینکه این روش مدت زمان کوتاه تری نیاز دارد.
 • با توجه به اینکه می توان دستگاه را از دهان خارج کرد، لذا در موقعیت های خاص همانند مهمانی ها می توان از آن استفاده نکرد.

معایب ارتودنسی متحرک

در کنار مزیت های ارتودنسی متحرک، بهتر است نگاهی به معایب این روش نیز داشته باشیم:

 • زمانی که دستگاه در دهان قرار می گیرد، صحبت کردن فرد و حتی صدای او را تحت تاثیر قرار می دهد. پیشنهاد می کنیم از متخصص بخواهید بیماری که از این روش استفاده نموده به شما معرفی کند تا این موضوع را از نزدیک شاهد باشید.
 • از این روش نمی توان برای درمان ناهنجاری های شدید دندان و فک استفاده نمود. در واقع این روش تنها برای مشکلات جزئی و یا درمان اولیه قبل از ارتودنسی ثابت مناسب است.
 • در صورتی که بیماری به خوبی نتواند از قالب استفاده کند، ممکن است در حین جاگذاری آن در داخل دهان و یا خارج کردن آن، منجر به آسیب به قالب گردد.ارتودنسی

توصیه های مهم برای استفاده از ارتودنسی متحرک

 • حتما باید طرز استفاده از قالب را به طور کامل از متخصص آموزش بیینید. حتی اگر لازم است، چند بار آموزش تکرار شود، خجالت نکشید چرا که این مسئله بسیار مهم بوده و روند درمان را مشخص می کند.
 • بهداشت دهان و دندان را بیشتر از قبل جدی بگیرید.
 • آنچه که بیش از همه تعیین کننده نتیجه نهایی ارتودنسی متحرک خواهد بود، میزان همکاری شما با دندانپزشک است.
 • توصیه می کنیم تنها در مواردی که متخصص ذکر می کند و یا در موارد ضرور، قالب را از دهان خارج کنید. چون اگر در طول روز به مدت زیادی قالب در دهان نباشد، درمان به خوبی پیش نخواهد رفت.

 

برای مشاهده نمونه کارها و مطالب آموزشی دکتر همت لطفا پیج اینستاگرام را دنبال کنید

https://instagram.com/dr.hemmat.vision

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

ارتودنسی

اورتودنسی | اگر قبل از ارتودنسی این مطلب را نخوانید پشیمان می شوید

اورتودنسی واژه اورتودنسی یا ارتودنسی به معنای دندانه های مرتب و در یک ردیف قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code