ارتودنسی متحرک در کودکان

نکته بسیار هم که والدین باید به آن توجه کنند این است که از زمان جوانه زنی دندان های شیری، لازم است مراقبت از دندان ها آغاز گردد. کودک توان و هوشیاری لازم برای این منظور را ندارد و در سال های اولیه زندگی، شما مسئول رسیدگی به بهداشت دهان و دندان او هستید. در تمام این مدت به نظم و چیدمان دندان ها دقت داشته باشید. کوچکترین بی نظمی در دندان های کودک، باید سریعا به دندانپزشک اطلاع داده شود تا بررسی های لازم صورت گرفته و در صورت لزوم، اقدامات لازم برای ارتودنسی انجام شود. کودکان در اغلب موارد از این امر سرباز می زنند. متخصصین در این زمان راهکارهای متعددی دارند که کمک می کند کودک با این روند درمان کنار بیاید. برای مثال ارتودنسی متحرک در کودکان، قطعا نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت.

معرفی ارتودنسی متحرک

تصوری که در ذهنیت اغلب مردم وجود دارد این است که ارتودنسی به نصب پلاک بر روی دندان و سیم کشی همراه است. حتی همین تصور باعث می شود برخی از والدین در درمان کودکان خود درنگ کنند تا فرزند کمی بزرگتر شده و بتواند بهتر به بهداشت دهان خود رسیدگی کنند. اما کافی است از متخصص در مورد انواع ارتودنسی سوال کنید تا توضیحات لازم ارائه گردد. ارتودنسی متحرک قالبی است که براساس فرم فک و بی نظمی دندان ها، طراحی شده و این امکان وجود دارد که کودک در زمان غذا خوردن، بتواند قالب را از دهان خود خارج کند.

نکته بسیار مهم این است که ارتودنسی متحرک برای کودکان مبتلا به بیماری های قلبی، گزینه بسیار مناسبی است. همانگونه که می دانید بعد از ارتودنسی باید بهداشت دهان را بیشتر رعایت کنید چون خطر بیماری لثه و عفونت بالا است به همین دلیل برای کودکانی که بیماری قلبی دارند، ارتودنسی متحرک استفاده می شود تا والدین در این خصوص نگرانی نداشته باشند.ارتودنسی متحرک

معرفی پلاک های ارتودنسی متحرک در کودکان

در طراحی قالب ارتودنسی متحرک، از انواع پلاک های invisalign ، شفاف، ساده، فانکشنال، quadhelix، sagittal و نگهدارنده استفاده می شود که براساس ناهنجاری فک و دندان، باید پلاک مخصوص در قالب قرار گیرد. مهمترین کاربردهای ارتودنسی متحرک در کودکان عبارتند از:

  • حرکت تک دندانی
  • باز کردن و گسترش عرض فک بالا
  • درمان ها فانکشنال
  • پایان درمان و تثبیت دندان ها در فک

اغلب والدین تمایل دارند که از پلاک شفاف در قالب ارتودنسی استفاده شود در این صورت وقتی قالب در دهان قرار می گیرد، پلاک ها مشخص نیست. البته همانگونه که گفته شد، متخصص باید تشخیص دهد کدام پلاک برای بهبود درمان بهتر عمل می کند.

مشکلات و عیوب ارتودنسی متحرک در کودکان

به هر حال از زمانی که ارتودنسی انجام می شود، کودک مشکلاتی را خواهد داشت و لازم است والدین با او همراه باشند تا به شرایط جدید، عادت کند. از جمله رایج ترین مشکلات ارتودنسی متحرک عبارتند از:

  • وقتی قالب در دهان قرار می گیرد، حالت تهوع خواهد داشت.
  • همچنین برای صحبت کردن نیز به مشکل برخورد می کند و همین مسئله باعث می شود کودک در ابتدای درمان، حتی از جمع دوستان خود نیز دوری کند.
  • مقدار آب دهان افزایش پیدا خواهد کرد.ارتودنسی کودکان

البته کودک بیشتر در روزهای اول اذیت می شود و به تدریج عادت می کند. نکته ای که لازم است به والدین عزیز متذکر شویم این است که اگر درمان مشکلات دهان و دندان در سنین کودکی انجام شود، قطعا سریع تر به نتیجه مطلوب خواهید رسید. بنابراین حتی اگر فرزند شما برای ارتودنسی مقاومت می کند سعی کنید با صحبت کردن و تشویق، او را راضی کنید که درمان را به طور کامل طی کند.

مراقبت از پلاک ارتودنسی متحرک

در اولین جلسه، ارتودنتیست نکاتی را پیرامون مراقبت از پلاک ها متذکر می شود. والدین دقت داشته باشند که هزینه پلاک ها گران است و اگر دچار مشکل شوند، باید مجددا برای تهیه آن ها هزینه کنید. لذا موارد زیر را به خاطر بسپارید:

  • غذا خوردن و ارتودنسی

حتما برای غذا خوردن و یا حتی خوردن خوراکی، قالب از دهان خارج شود. فرض کنیم که کودک زمانی که قالب را در دهان دارد، آدامس جویده و یا خوراکی سفت همانند آجیل بخورد. در این صورت شک نکنید پلاک ها آسیب می بینند. این قالب بسیار حساس است و وقتی از دهان در می آورید، باید در جایی قرار دهید که احتمال آسیب به آن وجود نداشته باشد.

  • تمیز کردن قالب ارتودنسی

تمیز کردن پلاک ها، به اندازه مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان اهمیت دارد چون آلوده بودن آن باعث می شود دندان در معرض پوسیدگی قرار گیرند و همچنین کودک دچار بیماری های لثه گردد. البته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید قالب را با آب گرم و جوش شیرین تمیز کنید. متخصص به شما محلولی می دهد که کافی است هفته ای یکبار داخل آن قرار گیرد. در طول روز، کافی ات قالب را با مسواک تمیز کنید. می توانید قالب را با مایع شوینده مانند مایع ظرفشویی تمیز کنید.ارتودنسی

برخی از متخصصین به شما قرص های مخصوصی می دهند که ابتدا باید آن ها را در داخل آب حل کرده و سپس قالب را داخل آب قرار دهید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید قالب را داخل کیف یا جیب قرار دهید. همچنین به جا اینکه آن را زیر دستمال بگذارید، وقتی قالب را از دهان خارج کردید، آن را شسته و در جعبه مخصوص به خود بگذارید.

نحوه خارج کردن قالب از دهان و جاگذاری مجدد آن را به خوبی آموزش بیینید. نه تنها متخصص در جلسه اول به صورت حضوری، چند بار این کار را تکرار می کند بلکه در صورت لزوم، ویدیوی آموزشی نیز در اختیار شما قرار می دهد. بسیار با احتیاط عمل کنید تا دندان و قالب دچار آسیب نشوند.

 

برای مشاهده نمونه کارها و مطالب آموزشی دکتر همت لطفا پیج اینستاگرام را دنبال کنید

https://instagram.com/dr.hemmat.vision

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

ارتودنسی

اورتودنسی | اگر قبل از ارتودنسی این مطلب را نخوانید پشیمان می شوید

اورتودنسی واژه اورتودنسی یا ارتودنسی به معنای دندانه های مرتب و در یک ردیف قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code