انواع لمینت دندان

شرط داشتن لبخند زیبا، علاوه بر نوع خندیدن، دندان های زیبا و مرتب است. به هر حال برخی از افراد به صورت ژنتیکی و برخی دیگر به دلیل حوادثی همانند تصادف، برخورد شدید با زمین از سمت صورت و… به ناهنجاری های دهان و دندان مبتلا می شوند. در این صورت جایی برای نگرانی نیست چرا که در علم دندانپزشکی روش های مختلفی برای درمان این قبیل مشکلات وجود دارد که برای مثال می توان به لمینت دندان اشاره نمود. این نکته را به خاطر داشته باشید درست است که خدمات دندانپزشکی هزینه بر هستند اما در عوض بعد از اتمام کار از داشتن دندان های زیبا و مرتب لذت خواهید برد که این مسئله به شدت بر روی اعتماد به نفس و شرایط روحی انسان ها تاثیر می گذارد.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان به روشی گفته می شود که متخصص یک روکش بر روی دندان های شما قرار می دهد تا از این طریق دندان ها مرتب شده و مشکلاتی که از نظر ظاهری دارند رفع شود. اما اگر به تازگی قصد دارید دندان های خود را لمینت کنید حتما از زبان متخصص خواهید شنید که باید بررسی شود آیا دندان ها نیاز به تراشیدن دارند یا خیر. این مسئله بر روی نوع لمینت دندان تاثیر می گذارد:

1- لمینت دندان سرامیکی

در مواردی که ناهنجاری های دندان زیاد بوده و نیاز باشد دندان ها به اندازه کافی تراشیده شوند باید به سراغ لمینت سرامیکی برویم که قطر آن 5 میلیمتر است. این نوع روکش که از سرامیک ساخته شده است، بسیار مقاوم بوده و ثبات رنگ بیشتری خواهد داشت.

لمینت

2-    لمینت کامپوزیت

در مواردی دیده می شود که مشکل دندان ها به حدی نیست که نیاز به تراشیدن زیاد باشد و یا اینکه بیمار تنها به دلیل تیره بودن دندان ها می خواهد آن ها را لمینت کند و در نتیجه اصلا نیازی نیست تراشیده شوند. در این موارد از لمینت کامپوزیت استفاده خواهد شد. مزیت این روش، حفظ ساختار اصلی دندان و قابلیت برگشت پذیری ان است. به این معنا که بیمار هر زمان بخواهد می تواند روکش را بردارد. اما باید بسیار مراقب بود. چون روکش نازک بوده و قطر آن بین 3/0-2/0 میلیمتر است لذا ممکن است با کوچکترین فشار شکسته شود.

 

مشکلات قابل رفع با لمینت دندان

اما اکنون به سراغ این موضوع برویم که آیا همه ناهنجاری های دندان را می توان با لمینت دندان رفع نمود؟ در پاسخ باید بگوییم خیر. در ادامه مقاله موارد قابل درمان با این روش را ذکر خواهیم کرد:

1- بد فرم بودن دندان ها از جمله مواردی است که می توان با لمینت درمان نمود. منظور از بد فرمی، ناهنجاری هایی است که بر روی سطح دندان دیده می شود. برای مثال دندان های شما منظم و مرتب است اما به دلیل اختلاف سطح، زیبا به نظر نمی رسند. در این حالت اگر مشکلی وجود نداشته باشد می توان این کار را انجام داد.

2- یکی از اتفاقاتی که ممکن است برای هر کس رخ بدهد، پریدن لب دندان به دلیل سانحه است. اصلا نگران نباشید با لمینت می توان زیبایی دندان ها را بازگرداند.

3- استحکام دندان ها مسئله ای است که هم ژنتیک و هم شرایط تغذیه تعیین کننده آن خواهند بود. کسانی که دندان های سست دارند حتما باید لمینت دندان را انجام دهند در غیر این صورت در مدت کوتاهی دندان ها پوسیده و خراب خواهند شد. در واقع این روش یک روش حفاظتی خواهد بود.

لمینت

مراحل انجام لمینت دندان

  • وضعیت دندان ها بررسی می شود.

معاینات اولیه برای بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان و همچنین تایید صلاحیت شما جهت لمینت انجام می گیرد. در این مرحله اگر دندان ها نیاز به ترمیم داشته و یا به بیماری هایی همانند عفونت لثه مبتلا باشیم، درمان های لازم انجام می گیرد.

  • پاکسازی دندان ها

در ابتدا جرمگیری و سفید کردن دندان هایی که قرار است لمینت شوند انجام می شود. باقی ماندن جرم زیر روکش شرایط را برای پوسیدن دندان فراهم کرده و دندان خراب خواهد شد.

  • آماده سازی دندان ها

در صورت نیاز، تراشیدن دندان ها انجام می شود. میزان تراشیدن دندان براساس ضخامت لایه لمینت، شرایط دندان، نوع ناهنجاری و…  تعیین می شود.

  • قالب گیری دندان ها

در این مرحله،  از دندان تراشیده شده قالب گیری شده و به لابراتوار ارسال خواهد شد تا روکش مورد نیاز، ساخته شود.

  • چسباندن روکش بر روی دندان ها

در انتها دندانپزشک دندان ها پولیش می کند تا سطح آن ها زبر شده و روکش به خوبی چسبیده شود. سپس با چسب مخصوص روکش روی دندان ها قرار خواهد گرفت.

لمینت

چه کسانی نباید لمینت دندان را انجام دهند؟

درست است که این روش به عنوان یکی از بهترین راهکارها برای درمان ناهنجاری های دندان معرفی شده است اما همانگونه که در مقاله بارها ذکر کردیم باید دندانپزشک، صلاحیت شما را برای لمینت تایید نماید. افراد زیر نمی توانند دندان های خود را لمینت کنند:

1- اگر در خواب دندان قروچه می روید، در مدت کوتاهی روکش لمینت می شکند پس فکر این روش را از سر بیرون کنید.

2- برخی از افراد عادت دارند در طول روز دندان های خود را بهم فشار می دهند اینکار دشمن لمینت است.

3- در مواردی که بهم ریختگی و ناهنجاری دندان ها بسیار زیاد است، لمینت دندان موثر نبوده و باید به سراغ سایر روش ها بروید.

4- قبل از اینکه متخصص تصمیم خود را برای لمینت نهایی کند از شما می خواهد عکس برداری های لازم را انجام دهید. در صورتی که مینای دندان نازک بوده و از سویی دیگر با توجه به شرایط دندان، تراشیدن دندان امری لازم باشد، نمی توانید لمینت را انجام دهید.

5- بعد از لمینت دندان باید بیشتر از قبل به بهداشت دهان و دندان اهمیت دهید. کافی است مواد غذایی به مرز بین لثه و روکش نفوذ کند در این صورت منجر به پوسیدگی دندان شده و چون روی آن روکش وجود دارد، متوجه نمی شوید. اگر از جمله افرادی هستید که نسبت به این موضوع بی تفاوت است بهتر است این کار را نکنید.

ما هر ماه برای اعضای باشگاه مشتریان خود تخفیفات ویژه ای در نظر می گیریم

این تخفیفات فقط از طریق واتس اپ اطلاع رسانی می شود.

شما هم می توانید با عضویت در باشگاه مشتریان ما از تخفیفات ماهانه ما مطلع شوید.

عضویت در باشگاه مشتریان فقط ۱۰ ثانیه زمان می برد و فقط کافیست روی لینک زیر کلیک کنید

باشگاه مشتریان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

لمینیت دندان

لمینیت دندان یا ونیر ورقه هایی نازک از جنس کامپوزیت یا پرسلن ( سرامیک ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code