لمینت دندان

زیبایی دهان و دندان، یکی از مهمترین فاکتورهایی است که بر روی زیبایی چهره تاثیر می گذارد. زمانی که شما صحبت می کنید و لبخند می زنید، طرف مقابل به صورت ناخودآگاه به دندان های شما خیره می شود. در این زمان اگر دندان های نامرتب و کثیف داشته باشید، هم خودتان خجالت زده خواهید شد و هم اینکه این مشکل، بر روی ذهنیت طرف مقابل نسبت به شما تاثیر می گذارد. لذا در کنار مراقبت هایی که از دندان های خود دارید، مرتب کردن دندان ها، اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از روش های زیباسازی دندان ها، لمینت دندان است که در این مقاله تمامی اطلاعات لازم پیرامون این روش را به دست خواهید آورد.

لمینت دندان چیست؟

در این روش، متخصص یک لایه بسیار نازک و شیشه ای شکل را بر روی دندان های شما قرار می دهد. هدف از این کار، برطرف کردن برخی از مشکلات دندان است که شامل:

 1. لمینت دندان به عنوان یک روش زیباسازی دندان ها شناخته شده است. بد فرم بودن دندان ها، نامرتب بودن بسیار جزئی، بد رنگ شدن دندان و برطرف کردن فاصله میان دندان ها، از جمله مواردی است که از طریق لمینت دندان قابل حل است.
 2. گاهی در اثر سانحه تصادف و یا خوردن خوراکی های سخت، دندان ها لب پر می شوند. در چنین مواردی می توان مشکل را از طریق لمینت حل نمود.
 3. برخی از افراد دندان های بسیار سست و شکننده دارند و ساییدگی ها به حدی است که اگر لمینت دندان انجام نشود، این دندان در مدت زمان خیلی کوتاه، از بین می رود.
 4. سطح برخی از دندان ها ناصاف بوده و برجستگی یا فرورفتگی دارد. در این صورت متخصص به کمک لمینت دندان دندان های شما را صاف و یکدست خواهد کرد.لمینت دندان

انواع لمینت دندان

دو دسته هستند که بنا به تشخیص متخصص و البته با هماهنگی با خود شما، مورد استفاده قرار می گیرند:

1-    لمینت سرامیکی دندان

این روش که تحت عنوان لمینت غیر مستقیم نیز شناخته شده است، از سرامیک دندانی برای روکش دندان استفاده می شود. از نظر زیبایی و مقاومت، بهتر از لمینت کامپوزیت بوده و ثبات رنگ بیشتری دارد. زمانی که روکش توسط لابراتوار ساخته شد، بر روی دندان نصب می شود.

2-    لمینت کامپوزیت

مزیت این روش نسبت به لمینت سرامیکی این است که تراشیدن دندان کمتر بوده و حتی ممکن است نیاز به تراشیدن نباشد. با این روش، هم دندان ها براق تر شده و هم چون تنوع رنگ بالایی دارد می توان دقیقا همرنگ با دندان ها، ساخته شوند. از نظر هزینه ها، لمینت کامپوزیت ارزان تر از لمینت سرامیکی است.

مراحل انجام لمینت دندان

اکنون این سوال مطرح می شود که اگر بخواهیم دندان های خود را لمینت کنیم، چه مراحلی باید طی شود. در این قسمت به تفصیل در مورد جزئیات کار صحبت خواهیم کرد:

 • بررسی وضعیت دندان ها

در ابتدا متخصص باید دندان های شما را بررسی کرده و صلاحیت انجام لمینت را تایید کند. برای این منظور عکس برداری های لازم باید انجام شود تا وضعیت دندان ها از نظر پوسیدگی و بیماری های لثه، کنترل گردد. در این زمان، دندانپزشک براساس  تعداد دندان هایی که به لمینت نیاز دارند، نوع لمینت مورد استفاده و امور جانبی، هزینه و طول دوره درمان را به صورت تقریبی برآورد نموده و به بیمار ابلاغ می کند.

 • پاکسازی دندان ها

در این زمان شروع، در ابتدا باید دندان هایی که قرار است لمینت شود، باید پاکسازی شوند. جرم ها و پلاک هایی که روی دندان ها وجود دارد از طریق جرمگیری، از روی دندان ها برداشته خواهند شد.

 • آماده سازی دندان ها

در این مرحله، باید دندان ها برای قرار گرفتن روکش، آماده شوند که برای این منظور، تراشیدن دندان ها صورت می گیرد. البته این امر به تشخیص متخصص خواهد بود. برای مثال در مورد دندان هایی که ضخامت کمی داشته و قرار است با لمینت، یک لایه محافظتی روی دندان قرار گیرد، نیازی به تراشیدن نخواهد بود. معمولا در این زمان متخصص از بی حسی موضعی استفاده می کند تا کمترین دردی حس نشود. میزان تراشیدن دندان براساس ضخامت لایه لمینت خواهد بود که روی دندان قرار می گیرد.

 • قالب گیری دندان ها

سپس دندانپزشک از دندان تراشیده شده قالب گیری انجام داده و به لابراتوار می فرستد تا روکش مورد نیاز، ساخته شود. در مواردی که لمینت برای دندان های جلویی انجام گرفته و در نتیجه تا زمان آماده شدن قالب اصلی، نمای بدی در چهره ایجاد می شود، لذا از روکش های موقت استفاده خواهد شد.لمینت دندان

 • چسباندن روکش بر روی دندان ها

در مرحله نهایی، ابتدا دندانپزشک روکش را بر روی دندان قرار می دهد تا مطمئن شود این روکش دقیقا هم اندازه دندان شما بوده و از نظر رنگ، اختلافی با سایر دندان ها ندارد. دندان ها پولیش و خراشیده می شوند. هدف از این کار، زبر شدن دندان ها برای چسبیدن محکم روکش به دندان است. چسب مخصوص بر روی روکش قرار گرفته و روکش را روی دندان قرار می دهد. بلافاصله پرتوی نوری به ونیر تابیده می شود. این نور، ماده شیمیایی موجود در چسب را فعال نموده و کمک می کند تا سریع تر، سخت شود.  در نهایت چسب های اضافی برداشته شده و متخصص وضعیت فک شما را بررسی می کند.

مزایای لمینت دندان

هر روشی که برای زیباسازی و ترمیم دندان ها به کار می رود، یکسری مزیت های خاص خود را دارد که در این قسمت از مقاله به بررسی مزیت های لمینت دندان خواهیم پرداخت:

1-    دندان های شما مرتب می شود.

در صورتی که انحراف جزئی در دندان ها وجود داشته باشد و یا اینکه هم سطح نباشند، لمینت دندان کمک می کند دندان ها مرتب شده و از داشتن لبخندی زیبا، لذت ببرید.

2-    نسبت به روش تاج داند، کم تهاجمی تر است.

اگر قرار باشد تاج دندان قرار دهید، دور تا دور دندان باید تراشیده شود تا امکان نصب تاج فراهم گردد اما برای لمینت تنها کافی است دندان کمی از یک سو تراشیده شود. در واقع با ان روش، آسیب کمتری به دندان وارد خواهد شد.

3-    در برابر زرد شدن، مقاوم است.

در مقایسه با روش های دیگر همانند کامپوزیت، لمینت سرامیکی اگر به درستی مراقبت شوند، زرد نشده و همیشه درخشندگی خود را دارند.

4-    دندان ها، طبیعی به نظر خواهند رسید.

زمانی که ونیرها روی دندان قرار می گیرند، شبیه مینای دندان است چون لایه بسیار نازکی بده و شفاف است در نتیجه تفاوتی با دندان های طبیعی نخواهد داشت.

5-    طول عمر لمینت دندان زیاد است.

در صورتی که جنس ونیر عالی بوده و متخصص به درستی عمل کند، لمینت تا 15 سال دوام خواهد داشت. البته این طول عمر در صورتی که است که دندان های زیرین مشکل پیدا نکرده و نیاز به ترمیم نداشته باشند.

6-    انعطاف پذیر است.

رنگ روکش را می توان به حدی تغییر داد تا همرنگ دندان های طبیعی شود. در نتیجه هیچکس متوجه مصنوعی بودن آن ها نخواهد شد. امروزه اغلب افراد برای داشتن لبخندی زیبا، دندان های جلوی خود را لمینت می کنند بدون اینکه تفاوتی با سایر دندان ها داشته باشد.لمینت دندان

7-    نتیجه را فورا مشاهده خواهید کرد.

به محض اینکه روکش بر روی دندان ها قرار می گیرد، لبخند زیبای خود را شاهد خواهید بود. اثری از بی نظمی و نا هم سطح بودن دندان ها دیده نمی شود. در نتیجه با توجه به اینکه در کوتاه مدت نتیجه می دهد، عیوب کوچک دندان ها را با این روش می توان رفع نمود.

8-    به عنوان روش ترکیبی در کنار روش های دیگر به کار می رود.

در کنار سایر روش ها، می توان همزمان از این روش نیز استفاده نمود. برای مثال اگر ارتودنسی نموده اید و اکنون فاصله بین دندان ها زیاد است، از لمینت استفاده خواهد شد.

معایب لمینت دندان

به هر حال این روش نیز معایب خود را دارد و باید قبل از اینکه تصمیم خود را نهایی کنید، از عیب های لمینت مطلع شوید شاید همین موضوع نظر شما را عوض کرد:

1-    باید دندان ها تراشیده شوند.

همانگونه که گفته شد، اساس کار در لمینت دندان، تراشیدن دندان ها است به جز در برخی موارد نادر، که نیازی به این کار نیست. از آنجایی که حداکثر طول عمر لمینت، 15 سال است، در هر بار تراشیدن، بخشی از دندان از بین رفته و ممکن است اگر به درستی از روکش مراقبت نکرده  و یا دندان اصلی خراب شود، بعد از چند سال، نیاز باشد مجددا روکش را عوض کنید. در این صورت خیلی زود نیاز به ایمپلنت خواهد بود.

2-    این روش برگشت ناپذیر است.

زمانی که دندان تراشیده شد، دیگر به حالت اولیه خود بر نمی گردد. در نتیجه لمینت دندان برگشت ناپذیر است و از این پش حتما باید روکش روی دندان وجود داشته باشد.

3-    ممکن است دندان ها حساس شوند.

زمانی که مینای دندان تراشیده می شود، عصب آن نسبت به آب سرد و گرم و مواد غذایی حساس می شود. لذا وقتی  دندان انجام می دهید ممکن است تا مدتی این حساسیت وجود داشته باشد.

4-    ممکن است ونیر دندان آسیب ببیند.

اگر چه در ساخت ونیر دندان از مواد بسیار مقاوم استفاده می شود اما در صورتی که ضربه محکمی به دندان ها وارد شده و یا خوراکی های سخت را با دندان های خود بجوید، احتمال شکستن روکش وجود دارد. لذا باید از این پس در رژیم غذایی خود دقت کنید.

5-    فرآیند ساخت طولانی است.

از زمانی که قالب گیری انجام می شود تا زمان آماده شدن روکش، مدتی زمان لازم است که در این صورت اگر شما برای دندان های جلو اقدام کرده باشد، ترجیح می دهید در خانه بمانید چون نمای زیبایی برای چهره شما ندارد. به همین دلیل می توانید درخواست کنید روکش موقت برای شما استفاده شود که این کار نیز هزینه بر است.لمینت دندان

عوامل موثر بر قیمت لمینت دندان

اگر در میان دوستان و آشنایان کسانی را سراغ دارید که لمینت دندان انجام داده اند، حتما برای شما نیز جالب خواهد بود که هزینه هایی که هر کدام پرداخت کرده اند، با دیگری کاملا تفاوت دارد. این اختلاف به دلیل این است که چند عامل تعیین کننده قیمت نهایی لمینت دندان خواهد بود:

 • چه اندازه باید دندان تراشیده شود. متخصص باید با دقت بالا و با کمترین آسیب به دندان، تراشیدن را انجام دهد.
 • چه اندازه زمان لازم است تا آماده سازی و تراشیدن دندان انجام گیرد.
 • بعد از تراشیدن، نیاز است قرینه سازی دندان ها انجام گیرد که این مسئله نیز تعیین کننده هزینه ها خواهد بود.
 • نوع روش تراشیدن دندان برای هر فرد با دیگری تفاوت دارد.
 • مواد مورد استفاده برای قالب گیری، مدت زمان برای آماده سازی ونیر و دقت در این مرحله نیز مهمترین فاکتور تعیین کننده هزینه ها است.
 • شفافیت، رنگ، درخشندگی، ظرافت و فرم لمینت به حدی که به دندان های طبیعی نزدیک باشد.
 • تعرفه های جدید دندانپزشکی
 • میزان حمایت شرکت های بیمه از لمینت دندان
 • میزان مهارت و دقت کاری دندانپزشک
 • تجهیزات و مواد مورد استفاده در حین کار
 • تعداد دندان هایی که باید لمینت شوند.
 • درمان هایی که قبل از لمینت دندان لازم است انجام شود همانند درمان بیماری های لثه.
 •  میزان بهم ریختگی و مشکلاتی که در دندان ها وجود دارد.

موارد ممنوع برای لمینت دندان

 1. افرادی که در خواب دندان قروچه می روند به هیچ عنوان نباید لینت انجام دهند چون در مدت کوتاهی، روکش می شکند.
 2. فشار دادن دندان ها و ساییدن آن ها بر روی هم نیز مانع از لمینت خواهد شد.
 3. مینای دندان بسیار نازک بوده و ضخامت کافی ندارد. در نتیجه امکان تراشیدن وجود نخواهد داشت.
 4. افرادی که به بهداشت دهان و دندان اهمیت نمی دهند، در صورتی که لمینت انجام دهند، خیلی زود دندان اصلی عفونت خواهد کرد.
 5. کسانی که دندان های به شدت بهم ریخته دارند، نباید به سراغ لمینت دندان بروند. این افراد باید ارتودنسی انجام دهند.

 

ما هر ماه برای اعضای باشگاه مشتریان خود تخفیفات ویژه ای در نظر می گیریم

این تخفیفات فقط از طریق واتس اپ اطلاع رسانی می شود.

شما هم می توانید با عضویت در باشگاه مشتریان ما از تخفیفات ماهانه ما مطلع شوید.

عضویت در باشگاه مشتریان فقط ۱۰ ثانیه زمان می برد و فقط کافیست روی لینک زیر کلیک کنید

باشگاه مشتریان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

مشاهده کنید

لمینیت دندان

لمینیت دندان یا ونیر ورقه هایی نازک از جنس کامپوزیت یا پرسلن ( سرامیک ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code