علت سیاه شدن لثه بعد از روکش دندان

بحث مراقبت از دندان تنها به معنای مسواک زدن و استفاده از دهانشویه نیست. بلکه اگر دندان ها آسیب دید قبل از اینکه مشکل پیشروی کند باید به فکر درمان باشید. روکش دندان از جمله اموری است که با اهداف مختلف در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است دندان دچار پوسیدگی شدید شده باشد و بعد از ترمیم و عصب کشی، اگر روکش نشود، قطعا در مدت کوتاهی از بین می رود. یا اینکه دندان به دلیل آسیب، ترک برداشته یا لب پریده شده است. در این مورد نیز روکش دندان کمک می کند تا زیبایی دندان ها را مجددا به دست بیاورید. اما گاها دیده می شود که بیماران به سیاه شدن لثه بعد از روکش دندان دچار می شوند. در این مقاله پیرامون این موضوع صحبت خواهیم کرد.

دلیل سیاه شدن لثه بعد از روکش دندان

قبل از هر چیز لازم به ذکر است که برخی از انواع روکش های دندان که از پرسلن ساخته شده اند، به یک قطعه فلزی اتصال دارند. اکنون وقتی روکش روی دندان قرار می گیرد، نور از دندان طبیعی رد شده اما از این قطعه فلزی نمی تواند عبور کند در نتیجه شما اطراف روکش یک نوار سیاه رنگ مشاهده می  کنید که مشکل ساز نیست. اما در روکش های سرامیکی که امروزه به ویژه برای دندان های جلویی استفاده می شوند، این مشکل وجود ندارد.

مشکل سیاهی لثه بعد از روکش دندان به دلایلی مختلف بروز می کند

–        ممکن است متخصص به صورت عمدی لبه روکش را بالاتر از لثه قرار داده باشد. البته این کار در مورد دندان های عقبی انجام می شود چون نوار سیاه رنگ حاصل به چشم نمی آید.

–        در صورتی که دندان طبیعی در حال خراب شدن باشد، علائمی خرابی به صورت سیاه شدن لثه نمایان می شود.

–        در صورتی که متخصص ظرافت کافی به خرج نداده و روکش بیش از اندازه حجیم باشد، منجر به سایه افتادن زیر لبه برجسته روکش می شود.

–        عزیزان بعد از روکش دندان به خصوص در روزهای اولیه، مراقبت از دهان و دندان را جدی بگیرید چون ممکن است غذا زیر روکش گیر کرده و در نتیجه منجر به آسیب به لثه خواهد شد.روکش دندان

البته در زمان استفاده از نخ دندان بسیار احتیاط کنید چون این قسمت از لثه به تازگی دستکاری شده و بسیار حساس است. ممکن است با کوچکترین فشار، دچار التهاب، سیاهی و خونریزی گردد.

روش های پیشگیری از سیاه شدن لثه بعد از روکش دندان

اکنون این سوال مطرح می شود که چگونه می توان مشکل سیاهی لثه در اثر روکش دندان را رفع نمود؟ چند توصیه برای شما عزیزان داریم:

–        در ابتدا پیشنهاد می کنیم به یک دندانپزشک مجرب و ماهر مراجعه کنید. غالبا مشکلات سیاهی لثه در اثر روکش دندان به دلیل عملکرد ضعیف متخصص رخ می دهد. برای مثال قالب گیری نادرست و ساخت روکش نامتناسب با دندان، عدم نصب درست روکش دندان و… از جمله خطاهایی است که توسط دندانپزشک دیده می شود.

–        از طرفی مطمئن شوید متخصص از بهترین روکش برای شما استفاده می کند. در ابتدای مقاله گفته شد که اگر تاج دندان از نوع پرسلن باشد، از یک قطعه فلزی در آن نیز استفاده خواهد شد. در واقع وظیفه این قطعه طوسی رنگ، حمایت از قسمت سرامیکی تاج دندان است تا هم تاج دوام بیشتری داشته و ه مبه خوبی روی دندان قرار گیرد. اکنون زمانی که روکش روی دندان قرار می گیرد، این فلز طوسی رنگ به صورت یک هاله اطراف دندان دیده می شود. دندانپزشک مجرب می تواند اعمال زیبایی روی روشک انجام دهد به گونه ای که هم فلز باعث استحکام روکش شده و هم پرسلن روی آن، روکش را شبیه به دندان طبیعی کند. امروزه متخصصین می توانند از طریق لایه گذاری پرسلن روی تاج دندان، مشکل تیرگی دور روکش را حل کنند.

راهکارهای رفع سیاهی لثه بعد از روکش دندان

عزیزان دقت داشته باشید که متخصصین معمولا اعمال زیبایی برای رفع لایه تیره دور روکش دندان را تنها برای دندان های جلویی انجام می دهند که در حین صحبت کردن دیده می شوند. اما برای دندان های عقبی که دیده نمی شوند، به منظور کاهش هزینه ها، خدمات زیبایی را انجام نمی دهند. لذا بعد از اتمام کار به شما توضیح خواهند داد که اگر یک نوار طوسی رنگ مشاهده کردید، جایی برای نگرانی نبوده و این نوار از فلز روکش است. اما ممکن است شما بعد از چند روز شاهد پیشروی سیاهی لثه، التهاب بافت لثه و حتی خونریزی باشید. این نشان می دهد که لثه آسیب دیده و باید سریعا به متخصص مراجعه نمایید. در چنین مواردی چند راهکار وجود دارد:بیماری لثه

1-    ممکن است دندانپزشک اقدام به ساخت روکش جدید کند در این صورت مجددا قالب گیری انجام می گیرد. سپس روکش بعد از رفع مشکل سیاهی و التهاب لثه، نصب خواهد شد. به طور کلی هر زمان قرار است روکش بر روی دندان ها قرار گیرد باید سلامت لثه تایید گردد.

2-    احتمال دارد دندان طبیعی زیر روکش و یا دندان مجاور آن به دلیل فشار روکش، خراب شده و اکنون به لثه نیز آسیب وارد شده است. در این مورد لازم است روکش برداشته شده و وضعیت دندان بررسی گردد.

سیاه شدن لثه پس از روکش دندان

عزیزان توجه داشته باشید اگر روکش دندان به درستی نصب شده و دندان طبیعی هیچ مشکلی نداشته باشد، به مسئله سیاهی لثه بعد از روکش دندان دچار نخواهید شد اما تحقیقات نشان داده است که ممکن است بعد از 5 تا 20 سال شاهد علائم سیاهی لثه در این قسمت از دهان باشید. دو علت برای این اتفاق وجود دارد:

–        به هر حال با افزایش سن، لثه تحلیل می رود و مهمترین دلیل آن، غذا خوردن است. این تحلیل رفتن باعث تاثیر بر روی دندان روکش شده خواهد شد. متخصصین برای جلوگیری از این حالت، حاشیه روکش را مشخص می کنند تا با سایه فرضی ریشه دندان تطابق داشته باشد.

–        در صورتی که حاشیه روکش دندان، منعطف باشد می تواند منجر به شکستن روکش و در نتیجه سیاه شدن لثه گردد.

ما هر ماه برای اعضای باشگاه مشتریان خود تخفیفات ویژه ای در نظر می گیریم

این تخفیفات فقط از طریق واتس اپ اطلاع رسانی می شود.

شما هم می توانید با عضویت در باشگاه مشتریان ما از تخفیفات ماهانه ما مطلع شوید.

عضویت در باشگاه مشتریان فقط ۱۰ ثانیه زمان می برد و فقط کافیست روی لینک زیر کلیک کنید

باشگاه مشتریان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]

مشاهده کنید

افتادن دندان شیری

علت دیر افتادن دندان شیری چیست؟

اولین دندان هایی که ظهور می کنند، دندان شیری است. این دندان ها از سن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code