علت دیر افتادن دندان شیری چیست؟

اولین دندان هایی که ظهور می کنند، دندان شیری است. این دندان ها از سن یکسالگی، خود را نمایان می کنند اما حضور آن ها موقتی است. پس از آن باید دندان شیری افتاده و به جای آن دندان دائمی در بیاید. دندان های دائمی از سن 7-6 سالگی جوانه می زنند. این فرآیند، بخشی از روند طبیعی هر انسانی است. اما متاسفانه گاها شاهد هستیم که افتادن دندان شیری به تعویق افتاده و حتی تا بزرگسالی نیز همراه فرد خواهد بود. آیا می دانید علت دیر افتادن دندان شیری چیست؟

دلیل دیر افتادن دندان شیری

متخصصین معتقد هستند دندان های شیری باید حداکثر در بازه زمانی 12- 6 سالگی افتاده و جای آن ها دندان دائمی جوانه بزند. اما همانگونه که گفته شد، بعضی از افراد با مشکل دیر افتادن دندان شیری مواجه هستند. این عارضه، چند دلیل دارد:

–        محدودیت رشد استخوان فک

عمدتا علت دیر افتادن دندان شیری، رشد ناکافی استخوان فک است. در نتیجه فضای کافی برای رشد دندان دائمی وجود نداشته و نمی تواند با قدرت، دندان را به سمت بیرون از فک هدایت کند.

–        جوش خوردن ریشه دندان با استخوان فک

در برخی موارد زمانی که دندانپزشک وضعیت دندان های شیری فرد را بررسی می کند متوجه می شود که ریشه دندان به استخوان فک جوش خورده است. همین اتفاق باعث نهفته شدن دندان دائمی شده و اجازه رشد پیدا نمی کند.دندان شیری

–        رشد ناکافی دندان دائمی

همانگونه که متوجه شدید، نیرو محرکه لازم برای افتادن دندان شیری، فشاری است که از سمت دندان دائمی به آن وارد می شود. لذا اگر دندان دائمی رشد کافی نداشته باشد، در نتیجه قدرت کافی برای هدایت دندان شیری ندارد.

–        وجود دندان های اضافی

علت دیگر دیر افتادن دندان شیری، وجود دندان های اضافی در فک متناسب با اندازه فک است. در چنین شرایطی هم دندان ها فشرده و نامرتب شده و هم اینکه به دلیل تنگی فضا، مسیر خروج دندان های دائمی، بسته می شود.

–        تغذیه نامناسب

والدین عزیز دقت داشته باشند که در دوران کودکی، تغذیه فرزند باید بسیار مناسب بوده و کلیه ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین های لازم برای رشد بدن و دندان ها تامین گردد. کودکی که تغذیه مناسب نداشته باشد، دندان ها ضعیف خواهند شد لذا قدرت کافی برای خروج از لثه نخواهند داشت. در چنین شرایطی نه تنها دندان های شیری دیر جوانه زده بلکه با مشکل دیر افتادن دندان شیری نیز مواجه می شود چون دندان دائمی، قدرت کافی ندارد.

–        اختلال هورمونی

تحقیقات حاکی از آن است که هر گونه اختلال در هورمون رشد نیز می تواند زمینه ساز تاخیر در افتادن دندان شیری باشد. لذا ممکن است متخصص انجام تست های هورمونی را تجویز نماید.

–        ابتلا به برخی بیماری ها

سندروم دان، نرمی استخوان، کم کاری تیروئید، کم کاری غده هیپوفیز و… از جمله بیماری هایی هستند که می توانند منجر به تاخیر در افتادن دندان شیری می شوند.دندان نامرتب

عواقب ناشی از دیر افتادن دندان شیری

والدین عزیز دقت داشته باشند که اگر متوجه شدید دندان های شیری فرزند در بازه زمانی گفته شده، نیافتد و هنوز دندان های دائمی جوانه نزده اند، حتما به متخصص مراجعه کنید تا اقدامات لازم انجام گیرد. در غیر این صورت، پیامدهای زیر را به دنبال خواهد داشت:

–        اولین و مهمترین پیامد دیر افتادن دندان شیری، کج درآمدن دندان های دائمی است. وقتی دندان شیری همچنان در فک باقی بماند، فضا برای خروج دندان های دائمی وجود نخواهد داشت. لذا به جای اینکه به صورت عمودی از لثه خارج شوند، ممکن است به صورت افقی جوان زده و یا حتی از فاصله بین دندان ها خارج شوند. در چنین شرایطی با مشکل کج شدن دندان ها مواجه خواهید شد و نیاز است حتما ارتودنسی انجام شود. در صورتی که خیلی زود اقدامات لازم برای رفع دیر افتادن دندان شیری انجام نشود، شما باید هزینه ای سنگین برای ارتودنسی در نظر بگیرید.

–        دیر افتادن دندان شیری منجر به بیماری های لثه نیز خواهد شد. از یک سو دندان شیری باقی مانده و از سویی دیگر دندان دائمی در بافت لثه قرار دارد اما امکان خروج ندارد. در نتیجه لثه به شدت تحت فشار بوده و دچار بیماری هایی همانند التهاب و حتی عفونت خواهد شد.

–        چنین فردی در جویدن غذا نیز به مشکل برخورد می کند و همین مسئله بر روی وارش او تاثیر خواهد گذاشت.

–        فردی را تصور کنید که دندان های شیری در دهان او باقیم انده و دندان های نامرتبی دارد. این مسئله هم از نظر زیبایی و هم از نظر تکلم، تاثیر گذار است. لذا چنین فردی بسیار منزوی می گردد چون اعتماد به نفس خود را از دست می دهد.

درمان دیر افتادن دندان شیری

والدین عزیز دقت داشته باشید که اگر تا سن 7 سالگی هنوز هیچ دندان شیری نیافتده است، حتما به دندانپزشک اطلاع دهید شاید فرزند شما با مشکل دیر افتادن دندان شیری مواجه شده است. با توجه به آنچه که گفته شد، لازم است برای چنین مشکلی، چاره ای اندیشید قبل از اینکه دیر شده و عواقب ذکر شده را به دنبال داشته باشد. لذا در چنین مواردی باید فرزند شما تحت نظر ارتودنتیست قرار گیرد. در ابتدا تصویربرداری های لازم از فکین انجام می شود تا وضعیت دندان های شیری و وجود دندان دائمی در لثه بررسی شود. اگر متخصص متوجه شود که دندان دائمی در لثه حضور دارد اما نمی تواند خارج شود، چند اقدام انجام می گیرد:افتادن دندان

–        اگر دندان دائمی به خوبی رشد کرده و دندان شیری به استخوان فک جوش خورده است، کشیدن دندان شیری می تواند یک راهکار مناسب باشد.

–        ممکن است دندان دائمی در داخل لثه، کج شده و در نتیجه با همین حالت خارج می شود. در این مورد باید حتما ارتودنسی نیز انجام گیرد.

–        البته همانگونه که گفته شد، ممکن است فرد در بزرگسالی، هنوز دندان شیری داشته باشد چون دندان دائمی اصلا رشد نکرده است. برای این موارد، متخصص دندان شیری را کشیده و به جای آن، ایمپلنت دندان انجام می دهد.

ما هر ماه برای اعضای باشگاه مشتریان خود تخفیفات ویژه ای در نظر می گیریم

این تخفیفات فقط از طریق واتس اپ اطلاع رسانی می شود.

شما هم می توانید با عضویت در باشگاه مشتریان ما از تخفیفات ماهانه ما مطلع شوید.

عضویت در باشگاه مشتریان فقط ۱۰ ثانیه زمان می برد و فقط کافیست روی لینک زیر کلیک کنید

باشگاه مشتریان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

مشاهده کنید

مسواک برقی

مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟

لازم است اهمیت بهداشت دهان و دندان را از همان کودکی به فرزندان خود آموزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code