بلیچینگ دندان

با گذر زمان دندان ها رنگ سفید و زیبای خود را از دست داده و به تدریج کدر می شوند. این تغییر رنگ در برخی افراد شدید و در برخی دیگر کند پیش می رود. اما در هر حال این مسئله بسیار مهم است که چگونه می توان از شر این تغییر رنگ ها راحت شد؟  در زمان صحبت کردن و لبخند زدن، طرف مقابل دندان های ما را خواهد دید و در صورتی که دندان های کثیف و کدر داشته باشیم، اصلا منظره خوشایندی نخواهد بود. جالب است بدانید برخی افراد از این موضوع گلایه می کنند که علی رغم رسیدگی عالی به دندان ها، باز هم جرم می گیرند. گاها چنین مواردی دیده می شود اما در مجموع بلیچینگ دندان این مشکل را حل کرده است.

دلایل تغییر رنگ دندان ها

قبل از هر چیز لازم است بدانیم چرا دندان ها تغییر رنگ می دهند تا از این طریق بتوان با راهکارهای پیشگیری کننده، مانع از تغییر رنگ شدید در دندان ها شد:

 1. اولین عامل، ژنتیک است. ما انسان ها جنس دندان، استحکام و رنگ آن را از والدین خود به ارث می بریم به همین دلیل است که برخی افراد دندان های روشن و برخی دیگر دندان های کدر دارند.
 2. اگر به تازگی بیمار شده اید و تغییر رنگ دندان نیز همزمان با مصرف داروها شروع شده است، لازم است این مسئله را به متخصص اطلاع دهید. گاها به دلیل مصرف برخی داروها این مشکل رخ می دهد. یا بیماری هایی که ترشحات دهان را بیشتر می کند نیز در تغییر رنگ دندان ها موثر هستند.
 3. مصرف سیگار و قلیان به دلیل اینکه حاوی نیکوتین هستند، به شدت به سلامت و زیبایی دندان ها آسیب وارد می کنند. لازم به ذکر است که تغییر رنگ ناشی از مصرف دخانیات، ماندگارتر بوده و مدت زمان بیشتری برای سفید کردن این دندان ها لازم است.
 4. افزایش سن، دلیل دیگری بر تغییر رنگ دندان ها است. مینای دندان، قسمت خارجی دندان ها است که با گذر زمان، نازک می شود. همین موضوع باعث پدیدار شدن لایه زرد داخلی خواهد شد. همچنین در صورتی که به خوبی از دندان های خود مراقبت نکنید، ذره های غذا و پلاک ها روی دندان باقی مانده و باعث کدر شدن لایه خارجی خواهند شد. به همین دلیل است که در برخی افراد، دندان ها دچار پیری زودرس شده و در جوانی، زرد و کدر می شوند.

بلیچینگ دندان

روش های سفید کردن دندان

برای اینکه بتوانید دندان های زرد و کدر خود را به دندان های سفید تبدیل کنید، چند راهکار در پیش روی شما قرار دارد:

 • ساده ترین راه این است که همیشه از خمیر دندان هایی استفاده نمایید که 4 درصد پراکسید داشته و می تواند حدود 3 درجه دندان های شما را تمیز کند. اگر شما روزی سه مرتبه دندان های خود را با این خمیر دندان تمیز کنید، به تدریج اثر جرم دندان کم می شود.
 • می توانید از دندانپزشک بخواهید ژل سفید کننده دندان برای شما تجویز کند. این ژل ها حاوی 15-10 درصد پروکسید بوده و در صورتی که طبق دستورالعمل استفاده شوند، می تواند تا 8 درجه دندان های شما را سفید کند.
 • روش بسیار کارآمد که برای از بین بردن لکه های عمیق و زیاد دندان ها استفاده می شود، بلیچینگ دندان است. در این روش محلولی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود، 35 درصد پراکسید داشته و تقریبا می تواند تا 14 درجه دندان ها را تمیز کند.

منظور از بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان این امکان را فراهم می کند که هر گونه تغییر رنگ در دندان ها ناشی از محیط و حتی تغییر رنگ های ژنتیکی را بتوان برطرف نموده و از داشتن دندان های تمیز و سفید، لذت برد. در واقع بلیچینگ همان سفید کردن دندان ها است. دقت کنید که هر اندازه دندان های شما تمیز، مرتب و سفید باشد ظاهری زیباتر و جوان تر خواهید داشت. جرم گرفتن دندان ها باعث می شود که زیبایی چهره به شدت متاثر شده و چهره شما پیر به نظر برسد.

حتما این سوال برای شما پیش می آید که بلیچینگ چگونه عمل می کند. زمانی که ژل روی دندان ها قرار می گیرد، مولکول هیدروژن پراکسید شکسته شده و اکسیژن آزاد می شود. این اکسیژن به درون مینای دندان نفوذ کرده و باعث سفید شدن مواد رنگی خواهد شد. البته در این فرآیند، ساختار دندان تغییر نمی کند بلکه تنها رنگ آن سفید خواهد شد.

نکاتی در مورد بلیچینگ دندان

 • بررسی سلامت لثه ها

در ابتدا دندانپزشک وضعیت سلامت لثه ها را بررسی می کند و در صورتی که نیاز باشد، جرم گیری را از این قسمت شروع خواهد کرد. در چنین مواردی، عمل بلیچینگ دندان کمی به تعویق خواهد افتاد چرا که لثه ها بعد از جرمگیری باید استراحت کنند.

 • سیگار کشیدن و مصرف قهوه و چای

دقت داشته باشید که موفقیت بلیچینگ دندان زمانی طولانی مدت خواهد بود که شما عادت های نادرست همانند اعتیاد، مسواک نزدن و… را ترک نموده و همچنین به تغذیه خود اهمیت دهید. بحث تغذیه در مواردی که جرم گیری لثه ها انجام می شود، اهمیت بیشتری دارد.

بلیچینگ دندان

 • بررسی تغییر رنگ دندان ها

هر نوع تغییر رنگ در دندان ها به معنی نیاز به بلیچینگ نیست. بلکه متخصصین بر این باور هستند دندان هایی که به رنگ زرد مایل به قهوه ای هستند، بهترین گزینه برای بلیچینگ دندان خواهند بود. از سویی دیگر اگر تغییر رنگ شدید شده و به خاکستری تمایل پیدا کند، چنین دندانی را نمی توان با بلیچینگ تمیز کرد و در این صورت باید لمینت انجام گیرد.

گاها دیده می شود که تغییر رنگ در لایه سطحی مینا به حدی است که دندانپزشک لازم می کند با خمیرهای ساینده، کمی این لایه را بتراشد و سپس عمل بلیچینگ را انجام دهد.

 

 • بلیچینگ امری دائمی نیست

اشتباهی که اغلب افراد مرتکب می شوند این است که گمان می کنند سفید کردن دندان ها همیشگی است. در صورتی که چنین نیست. دندان ها دوباره به مرور زمان تغییر رنگ می دهند. عادت غذایی شما، میزان مراقبت از دندان و همچنین استعمال دخانیات تعیین کننده سرعت تغییر رنگ مجدد دندان ها خواهد بود.

 • آسیب نرسیدن به دندان ها طی انجام بلیچینگ

با توجه به اینکه فرآیند بلیچینگ به گونه ای است که به نسوج دندان آسیب نرسیده و توسط دندانپزشک انجام می شود، لذا اطمینان داشته باشید که هیچ ضرری برای دندان ها ندارد.

 • حساس شدن دندان ها بعد از بلیچینگ

دقت داشته باشید که بعد از بلیچینگ دندان، تا سه روز ممکن است درد داشته باشید. این مسئله طبیعی است چون دندان ها حساس شده اند. در نتیجه جایی برای نگرانی نخواهد بود.

 • پرهیز از انجام بلیچینگ در دوران بارداری

مسئله بعدی که لازم به ذکر است، انجام بلیچینگ برای مادران باردار است. با توجه به اینکه برای سفید کردن دندان ها از مواد شیمیایی استفاده می شود لذا توصیه می کنیم که مادران این کار را به بعد از دوران بارداری موکول کنند.

 • محدودیت سنی انجام بلیچینگ

در مورد کودکان که دندان شیری دارند، بلیچینگ انجام نمی شود بلکه حداقل سن برای این کار، 17 سالگی است.

 • هزینه انجام بلیچینگ

در مورد هزینه ها نیز لازم به ذکر است این روش بسیار مقرون به صرفه است اما قیمت نهایی کار بسته به شدت تغییر رنگ دندان ها، میزان سفید شدن دندان ها که مد نظر دارید، تعداد دندان، تجهیزات مورد استفاده، مراقبت های قبل از بلیچینگ همانند جرم گیری لثه و… متفاوت است.

بلیچینگ دندان

معایب بلیچینگ دندان

هر روش که برای ترمیمی و زیباسازی دندان ها استفاده می شود، معایب خاص خود را داشته و ما باید براساس برآیندی از مزیت ها و معایب، روش مناسب را انتخاب کنیم. معایب بلیچینگ عبارتند از:

 • ممکن است دندان ها و لثه شما به ژل شیمیایی که استفاده می شود، حساسیت داشته باشد.
 • طول عمر بلیچینگ بسته به این دارد که شما چگونه از دندان های خود مراقبت می کنید. لذا ممکن است بعد از هزینه کردن، در مدت کوتاهی مجدد دندان ها به حالت قبل بازگردد.
 • در مواردی که ژنتیک منجر به تغییر رنگ دندان ها شده باشد، شرایط کار سخت خواهد شد.

مزیت های استفاده از بلیچینگ دندان

 • بلیچینگ دندان به عنوان روشی شناخته شده است که کمترین آسیب به دندان ها وارد می شود چرا که نیازی به تراشیدن دندان نخواهد بود.
 • شما در مدت کوتاهی می توانید نتیجه را شاهد باشید و از داشتن دندان های زیبا و سفید لذت ببرید.

بلیچینگ دندان با اپلیکیشن موبایل

 1. حتما برای شما نیز عجیب خواهد بود که چگونه می توان با اپلیکیشن، دندان ها را سفید کرد. این روش ترکیبی از استفاده از مواد سفید کننده دندان و اشعه است:
 2. اولین کاری که لازم است انجام دهید، نصب اپلیکیشن سفید کردن دندان ها بر روی موبایل است.
 3. در ادامه از دندانپزشک خود بخواهید مواد سفید کننده دندان را برای شما جویز کند.
 4. ماده را بر روی دندان های خود مالیده و دستگاهی که اشعه تولید می کند را روی این دندان ها قرار دهید.
 5. دستگاه باید به موبایل وصل باشد. از طریق اپلیکیشن، مدت زمان و درجه سفیدی دندان ها باید مشخص شود.

مراقبت های لازم بعد از بلیچینگ دندان

 • دندان و لثه های خود را با آب گرم ماساژ دهید تا خونرسانی در این قسمت بیشتری شده و التهاب لثه کم شود.
 • حداقل تا 48 ساعت از خوردن مواد رنگی خودداری کنید.
 • اکیدا توصیه می کنیم که استفاده از هر گونه دخانیات را ترک کنید.
 • حتما در طول روز حداقل سه بار مسواک بزنید. در صورتی که قهوه می نوشید، حتما بلافاصله بعد از صرف قهوه، دندان های خود را بشویید تا آثار آن روی دندان ها باقی نماند.
 • دقت کنید که مسواک زدن باید همراه با نخ دندان باشد تا مواد غذایی بین دندان نیز برداشته شده و منجر به تشکیل پلاک روی دندان ها نشوند.

تفاوت بین جرم گیری و بلیچینگ دندان

باوری که در بین عموم وجود دارد این است که بلیچینگ همان جرمگیری دندان ها است. درست است که هر دو روش به برداشتن جرم از روی دندان کمک می کنند اما این دو کاملا با هم تفاوت دارند.

بزاق دهان انسان که با میکروب ها و ذرات غذا همراه است، به مرور زمان لایه ای به نام پلاک روی دندان ها ایجاد می کند که معمولا در قسمت پایین دندان در محل اتصال به لثه دیده می شود. چون دسترسی به این قسمت سخت تر بوده و به خوبی تمیز نمی شود، لایه ای رسوب تشکیل می شود که منجر به بوی بد دهان نیز خواهد شد. از طرفی این لایه از پلاک ها منجر به پوسیدگی دندان ها خواهد شد. لذا برای از بین بردن این لایه باید جرم گیری انجام شود.

اما بلیچینگ تنها روشی است که برای از بین بردن لکه های ایجاد شده بر روی دندان به کار می رود که جنبه زیبایی دارد نه درمانی. در واقع بلیچینگ دندان یک روش ساده و کم آسیب برای تمیز کردن دندان ها است.

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان

بلیچینگ دندان روشی است که کمک می کند لکه های زرد مایل به قهوه ای که در طول زندگی و یا به صورت ژنتیکی رو دندان ها ایجاد می شوند، از بین بروند. از این روش برای سفید کردن دندان ها استفاده خواهد شد. بلیچینگ روشی دائمی نیست بلکه مجددا با گذر زمان و بسته به نحوه مراقبت از دندان ها، ممکن است در مدت 6 ماه دوباره دندان ها زرد شوند.

همانگونه که در قسمت های قبل ذکر شد، اگر تغییر رنگ دندان ها به حدی باشد که خاکستری شوند، نیم توان با بلیچینگ مشکل را رفع نمود و باید به سراغ لمینت برویم. این روش دندان را به شدت متاثر کرده و با تراشیدن دندان همراه است. متخصص ابتدا دندان را می تراشد و سپس بعد از قالب گیری، روکش بر روی دندان قرار می گیرد.

لذا همانگونه که متوجه شدید، در روش لمینت، به دندان ها آسیب وارد شده و نیاز به استفاده از روکش دندان است اما در بلیچینگ، کمترین آسیب به دندان وارد می شود و تنها با استفاده از ژل شیمیایی، لکه های رنگی از روی دندان ها حذف می شود.

ما هر ماه برای اعضای باشگاه مشتریان خود تخفیفات ویژه ای در نظر می گیریم

این تخفیفات فقط از طریق واتس اپ اطلاع رسانی می شود.

شما هم می توانید با عضویت در باشگاه مشتریان ما از تخفیفات ماهانه ما مطلع شوید.

عضویت در باشگاه مشتریان فقط ۱۰ ثانیه زمان می برد و فقط کافیست روی لینک زیر کلیک کنید

باشگاه مشتریان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

دندانپزشکی زیبایی در تهران

دندانپزشکی زیبایی در تهران به مجموعه تغییرات و درمان هایی اطلاق می شود که سبب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code