علائم پس زدن ایمپلنت چیست؟

خوشبختانه پیشرفت های که در علم دندانپزشکی به دست آمده کمک می کند تا بتوان حتی بدترین نوع ناهنجاری دهان و دندان را درمان نمود. برای مثال ممکن است به هر دلیل یکی از دندان های خود را از دست بدهید. اکنون این فضای خالی از چند منظر دردسرساز است. برای مثال دندان ها شروع به حرکت نموده و در نتیجه نظم آن ها به هم می ریزد. از سویی دیگر اگر این مشکل برای دندان های جلو اتفاق افتاده باشد، بر روی زیبایی به شدت تاثیر می گذارد. در چنین شرایطی ایمپلنت بسیار اهمیت پیدا خواهد کرد. در واقع ایمپلنت از سه جز فیکسچر، اباتمنت و تاج دندان تشکیل شده و داخل لثه نصب می شود. اما مشکلی که برای برخی از افراد رخ می دهد، پس زدن ایمپلنت است. در این مقاله پیرامون این موضوع صحبت خواهیم کرد.

علائم پس زدن ایمپلنت

اولین مورد که لازم است بیماران در زمان ایمپلنت بدانند این است که علائم پس زدن ایمپلنت چیست چون با دیدن کوچکترین نشانه ها باید سریعا به متخصص مراجعه نموده و اقدامات لازم انجام گیرد. این نشانه ها عبارتند از:

 • درد و  تورم در ناحیه ای که پایه ایمپلنت و سپس تب و لرز شروع خواهد شد.
 • البته دقت داشته باشید که گاها ممکن است پایه ایمپلنت وارد حفرات سینوسی در استخوان فک بالا شده و دردی که در این ناحیه حس می شود با پس زدن ایمپلنت اشتباه گرفته خواهد شد.
 • لثه ملتهب خواهد شد.
 • در جویدن غذا به مشکل برخورد خواهید کرد.
 • پایه ایمپلنت شل خواهد شد.

دلایل پس زدن ایمپلنت

اما اکنون حتما این سوال برای شما مطرح می شود که چرا ایمپلنت پس زده می شود؟ دلایل متعددی وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد:

 • لثه آبسه کرده است.

در صورت که در محل ایمپلنت متوجه درد و تورم شدید، شک نکنید که از علائم آبسه است. آبسه رایج ترین مشکلی است که در زمان ایمپلنت رخ می دهد. در صورتی که دیر به متخصص مراجعه نمایید،  ممکن است این آبسه منجر به تحلیل لثه و گسترش عفونت شود. در نتیجه ایمپلنت شکست خواهد خورد.پس زدن ایمپلنت

 • تاج ایمپلنت شکسته است.

بررسی کنید آیا تاج دندان شل شده است؟ در این صورت باید سریعا به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. ین نشان می دهد که تاج ترک برداشته و یا شکسته و باید قبل از آسیب به لثه، عوض شود.

 • پایه ایمپلنت پس زده است.

این اتفاق غالبا در مدت کوتاهی بعد از ایمپلنت رخ می دهد. البته در صورتی که در ابتدای ایمپلنت کمی درد حس کردید که با مسکن رفع شد، طبیعی است اما اگر در یک هفته اول درد شدید حس کردید که رفع نمی شد، نشان می دهد در پایه ایمپلنت مشکلی رخ داده است.

 • جابجایی میکرو در پایه ایمپلنت اتفاق افتاده است.

در صورتی که پایه ایمپلنت به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد، به این معنا است که جابجایی میکرو رخ داده و در نتیجه عمل ایمپلنت با موفقیت انجام نشده است. این اتفاق فورا بعد از کاشت انجام گرفته و در مواردی که تاج بلافاصله بعد از کاشت پایه نصب می شود، رخ می دهد.

 • استخوان فک تراکم کافی ندارد.

زمانی که برای ایمپلنت به متخصص مراجعه می کنید ابتدا آزمایش تراکم استخوان فک انجام می گیرد. در صورتی که استخوان فک به اندازه کافی قوی نباشد، ایمپلنت پس خواهد زد. افرادی که پوکی استخوان داشته و یا استخوان فک آن ها به صورت ارثی بسیار سست و باریک است باید اقدامات لازم قبل از ایمپلنت را انجام دهند.

 • به پایه ایمپلنت آلرژی دارید.

پایه ایمپلنت از فلز تیتانیوم ساخته شده و ممکن است برخی از افراد به این فلز حساسیت داشته باشند. در چنین شرایطی تورم، از دست رفتن حس چشایی، خارش در ناحیه لثه و زبان بروز می کند که نشان دهنده آلرژی هستند. در چنین شرایطی باید متخصص از روش های دیگر برای درمان استفاده کند.

 • مراقبت های بعد از ایمپلنت را جدی نگرفته اید.

به طور کلی بعد از هر گونه اقدامات دندانپزشکی باید مراقبت از دهان و دندان را بیشتر رعایت نمود. از جمله اشتباهاتی که منجر به پس زدن ایمپلنت می شود شامل مسواک نزدن، خوردن غذاهای سفت، عدم استفاده از دهانشویه و…پس زدن ایمپلنت

 • به عفونت ایمپلنت دندان دچار شده اید.

افرادی که بعد از ایمپلنت بهداشت را رعایت نکرده، سیگار می کشند و یا سیستم ایمنی ضعیف دارند بعد از جراحی دچار عفونت لثه خواهند شد. این عفونت بافت لثه را سست نموده و در نتیجه پایه را لق می کند، لثه قرمز می شود و غذا در تاج دندان گیر می کند. در نتیجه موقع غذا خوردن احساس درد در دندان های حس می شود که با گذر زمان این درد شدیدتر خواهد شد. در صورتی که این علائم را مشاهده کردید حتما به متخصص مراجعه کنید قبل از اینکه درد شدید شده و عفونت پیشروی کند.

 • پیچ ایمپلنت عفونت کرده است.

اما ممکن است اتفاقی که در ناحیه پایه ایمپلنت عفونت تشکیل شود. برای مثال ممکن است در زمان جراحی پارگی در این قسمت رخ داده که زمینه ساز عفونت شود. یا بعد از کار بهداشت دهان و دندان را رعایت نکرده و در نتیجه عفونت تشکیل شود. البته دلیل دیگر برای عفونت پیچ ایمپلنت، خطا در جاگذاری پیچ است. به این معنا که متخصص پایه را در نزدیکی رشته عصبی قرار داده و همین باعث آسیب به رشته عصبی خواهد شد. بنابراین این اتفاق باعث درد شدید، تورم لثه، قرمز شدن لثه ها خواهد می شود. جالب اینکه لثه در این قسمت بسیار گرم می شود چون عفونت باعث افزایش تب خواهد شد.

ما هر ماه برای اعضای باشگاه مشتریان خود تخفیفات ویژه ای در نظر می گیریم

این تخفیفات فقط از طریق واتس اپ اطلاع رسانی می شود.

شما هم می توانید با عضویت در باشگاه مشتریان ما از تخفیفات ماهانه ما مطلع شوید.

عضویت در باشگاه مشتریان فقط ۱۰ ثانیه زمان می برد و فقط کافیست روی لینک زیر کلیک کنید

باشگاه مشتریان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

ایمپلنت بدون جراحی

ایمپلنت بدون جراحی در تهران

ایمپلنت بدون جراحی یا ایمپلنت دیجیتال چیست ایمپلنت بدون جراحی در تهران چیست؟ برای درک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code