راه‌های پیشگیری از نیاز به ایمپلنت دندان در بارداری

ایمپلنت دندان یکی از روش‌های است که به برطرف شدن ناهنجاری‌های خفیف دندان و همچنین افزایش مقاومت دندان‌ها در برابر پوسیدگی کمک می‌کند. برای این منظور باید بخشی از دندان تراشیده شده و سپس قالب‌گیری انجام گیرد. روکش تهیه‌شده از سرامیک یا کامپوزیت، بر روی دندان‌ها نصب‌شده و ازاین‌پس زیبایی دندان‌ها دوچندان خواهد شد. مسئله بسیار مهم، زمان مناسب ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت دندان در دوران بارداری یکی از موضوعاتی است که لازم می‌دانیم پیرامون آن صحبت‌هایی داشته باشیم. متاسفانه برخی از خانم‌ها از عوارض ایمپلنت در دوران بارداری بی‌خبر بوده و بدون توجه به این موضوع نسبت به انجام این روش اقدام می‌کنند. با توجه به مشکلاتی که انجام ایمپلنت دندان در دوران حاملگی برای خانم‌ها ایجاد می‌کند، در این مقاله پیرامون روش‌های پیشگیری از نیاز به ایمپلنت دندان در دوران بارداری صحبت خواهیم کرد.

چرا نباید در دوران بارداری ایمپلنت انجام دهیم؟

دوران حاملگی یکی از حساس‌ترین مراحل زندگی برای خانم‌ها به‌حساب می‌آید اما این حساسیت بیشتر شامل شرایط رشد و زندگی جنین خواهد شد. یک بی‌احتیاطی و یا حتی تغذیه نامناسب می‌تواند رشد جنین را به‌شدت تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به آنچه گفته شد، قطعاً برای انجام امور دندانپزشکی، دچار محدودیت خواهید شد:

– برای مثال جهت انجام ایمپلنت دندان شما در ابتدا باید عکسبرداری‌های را انجام دهید تا موقعیت قرارگیری دندان‌ها و شرایط فک بررسی‌شده و سپس متخصص بتواند روش درمانی مناسب را جهت ایمپلنت کردن دندان اتخاذ کند. پرتو‌های ناشی از عکسبرداری، برای جنین ضرر خواهد داشت. به همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌کنند در سه ماه اول به‌هیچ‌عنوان خدمات دندانپزشکی به‌خصوص ایمپلنت دندان را انجام ندهید.

– البته مشکل دیگری که برای ایمپلنت دندان در دوران بارداری وجود دارد، نیاز به استفاده از ماده بی‌حس‌کننده است. هر مقدار بی‌حس‌کننده که وارد بدن مادر می‌شود بر روی جنین تاثیر خواهد گذاشت.

ایمپلنت در دوران بارداری

ایمپلنت در دوران بارداری

– یکی دیگر از دلایل ممنوع بودن ایمپلنت دندان در دوران بارداری، استرسی است که مادران تجربه می‌کنند. تقریباً تمام افراد از دندانپزشکی ترس داشته و این ترس با استرس و اضطراب همراه است. قطعاً این شرایط روحی برای مادران در دوران بارداری اصلاً مناسب نخواهد بود.

– با توجه به اینکه ایمپلنت دندان با جراحی همراه است، به‌طورکلی پزشکان معتقد هستند انجام هرگونه جراحی در دوران بارداری ممنوع بوده و به‌جز در موارد فوریت‌های پزشکی به‌هیچ‌عنوان نباید سلامت خود و جنین را در معرض خطر قرار دهید. متاسفانه ایمپلنت دندان ممکن است با عفونت همراه باشد و این عارضه برای مادر و جنین بسیار خطرناک خواهد بود چرا که مادر برای مصرف دارو‌های آنتی‌بیوتیک دچار محدودیت است و از طرف دیگر اگر این عفونت گسترش پیدا کند به‌راحتی از طریق خون به بدن جنین انتقال پیدا خواهد کرد.

با توجه به آنچه گفته شد عاقلانه‌ترین کار این است که ایمپلنت دندان در دوران بارداری انجام نشود. یا قبل از حاملگی برای این منظور اقدام کنید و یا اینکه اجازه دهید دوران بارداری شما به‌سلامتی و بدون هیچ‌گونه تنش سپری شود سپس بعد از به دنیا آمدن نوزاد می‌توانید ایمپلنت دندان را انجام دهید.

راهکار‌های پیشگیری از نیاز به ایمپلنت دندان در دوران بارداری

ایمپلنت دندان در دوران بارداری

به‌غیراز اینکه ایمپلنت دندان جنبه زیبایی دارد، عمدتاً این روش برای درمان عارضه‌هایی همانند پوسیدگی‌های شدید استفاده می‌شود؛ بنابراین با مراقبت اصولی از دندان‌های خود می‌توانید نیاز به ایمپلنت دندان در دوران حاملگی را به تاخیر انداخته و زمانی که این مرحله سپری‌شده، جهت روکش کردن دندان‌ها به متخصص مراجعه کنید. در این قسمت چند راهکار مناسب برای پیشگیری از ایمپلنت دندان در دوران حاملگی را بیان خواهیم کرد:

– اولین و مهم‌ترین راهکار، اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان است. نکته بسیار مهم این است که در دوران بارداری بانوان تمایل زیادی به خوردن غذا‌های شیرین یا ترش داشته و از طرف دیگر به دلیل حالت تهوع دچار برگشت اسید معده به دهان می‌شوند و همین دو عامل باعث می‌شود که سرعت پوسیدگی دندان‌ها افزایش پیدا کند. به همین دلیل است که متخصصان می‌خواهند در دوران حاملگی بیشتر از قبل به بهداشت دهان و دندان اهمیت داده و حتی بعد از خوردن هر خوراکی شیرین یا ترش، دندان‌های خود را تمیز بشویید.

– همان‌گونه که می‌دانید جنین برای رشد، از بدن مادر تغذیه می‌کند و در این میان کلسیم از استخوان‌های مادر به جنین انتقال پیدا خواهد کرد. درصورتی‌که مادر در تقویت بدن خود سهل‌انگاری کرده و رژیم غذایی مناسبی نداشته باشد قطعاً کلسیم استخوان دندان نیز به بدن جنین انتقال پیدا می‌کند؛ بنابراین مادران باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشند و به‌ویژه لبنیات کم‌چرب را در برنامه غذایی خود قرار دهند تا بنیه دندان‌ها تقویت و دچار پوسیدگی نشوند.

ایمپلنت دندان در دوران بارداری

ایمپلنت دندان در دوران بارداری

– البته یکی از راهکار‌های پیشگیری از نیاز به ایمپلنت دندان در دوران حاملگی بررسی وضعیت سلامت دندان‌ها قبل از بارداری است. به‌طورکلی تمامی خانم‌ها باید قبل از بارداری به دندانپزشک مراجعه کرده و وضعیت دندان‌های خود را بررسی کنند چون سرعت پوسیدگی دندان‌ها در دوران بارداری افزایش پیدا خواهد کرد؛ بنابراین بهتر است قبل از اینکه حامله شوید دندان‌های خود را کنترل کرده و درصورتی‌که نیاز به ترمیم یا عصب‌کشی داشته باشد برای این منظور اقدام کنید چرا که در دوران حاملگی حتی ماده بی‌حسی نیز نباید وارد بدن گردد.

– درصورتی‌که مشکل دندان حاد نبوده و یا فقط درد جزئی دارید بهتر است دوران بارداری را با مسکن‌های بسیار ساده که متخصص تجویز می‌کند سپری کرده و ایمپلنت کردن آن را به بعد از دوران بارداری موکول کنید. به‌طورکلی درصورتی‌که فوریتی برای شما وجود داشته باشد می‌توانید به متخصص دندانپزشکی مراجعه کرده و برای ایمپلنت دندان در دوران بارداری تصمیم خود را نهایی کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

ایمپلنت دندان

تنها راز یک جراحی ایمپلنت دندان بی نظیر

در این مقاله اطلاعات جامع و کاملی در مورد ایمپلنت دندان، ایمپلنت دیجیتال، انواع ایمپلنت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code