کامپوزیت دندان برای چه افرادی ممنوع است؟

کامپوزیت دندان یکی از روش‌هایی است که برای اصلاح طرح خنده و حتی ترمیم جزئی دندان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. برخی از افراد دچار شکستگی خفیف دندان، لب‌پریدگی و وجود لکه دائمی بر روی دندان‌های خود شده‌اند. در برخی دیگر از افراد دندان‌ها به‌صورت کاملاً خفیف، ناهم‌سطح هستند. در چنین مواردی به‌جای اینکه بخواهید ارتودنسی انجام دهید می‌توانید به سراغ کامپوزیت‌ دندان بروید؛ اما بحث ممنوعیت کامپوزیت دندان برای برخی از افراد را نباید نادیده گرفت. باید این نکته را متذکر شد که این روش برای همه مردم مناسب نیست و نیاز به شرایط خاصی دارد. برای اینکه بدانید آیا کاندید مناسب برای کامپوزیت دندان هستید یا خیر بهتر است ادامه این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

درصورتی‌که متخصص تشخیص دهد شما کاندید مناسب برای کامپوزیت دندان هستید مراحل زیر جهت انجام این روش طی خواهد شد:

 • در ابتدا باید عکسبرداری‌های لازم از دندان و استخوان فک انجام شود تا متخصص از سلامت دندان‌های شما مطمئن گردد. درصورتی‌که دندان دچار پوسیدگی شده باشد ابتدا باید عملیات‌ترمیم بر روی آن انجام گیرد چراکه بعد از کامپوزیت، این پوسیدگی قطعاً پیشروی کرده و مینای دندان از بین می‌رود. چنین در مرحله آماده‌سازی دندان‌ها اگر نیازی به جرم‌گیری بود حتماً باید اجازه دهید متخصص این کار را برای شما انجام دهد. روکش کامپوزیت دندان باعث می‌شود این جرم بر روی دندان‌ها ماندگار شده و درنتیجه خطر پوسیدگی دندان افزایش پیدا می‌کند.
 • در مرحله بعدی، متخصص باید قالب‌گیری از دندان را انجام دهد. با توجه به اینکه قرار است کامپوزیت بر روی دندان شما قرار گیرد، درنتیجه نیاز به تراشیدن سطحی دندان‌ هدف خواهد بود. همچنین برای انتخاب روکش کامپوزیت دندان شما می‌توانید نوع رنگ آن را انتخاب نمایید اما در اغلب موارد رنگی سفیدی که به رنگ طبیعی دندان‌ها نزدیک باشد قطعاً گزینه مناسب‌تری خواهد بود چراکه کسی متوجه روکش کامپوزیت بر روی دندان‌های شما نخواهد شد.
 • درنهایت روکش کامپوزیت با چسب مخصوص بر روی دندان شما قرارگرفته و مرحله درمان به اتمام خواهد رسید.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

چه کسانی نمی‌توانند کامپوزیت دندان را انجام دهند؟

همان‌گونه که در ابتدای مقاله گفته شد مهم‌ترین کاربرد کامپوزیت دندان، بحث زیبایی دهان و دندان است. کسانی که دچار شکستگی خفیف دندان‌ها هستند و یا اینکه سطح دندان‌ها به‌صورت جزئی ناهموار است می‌توانند از این روش برای بهبود وضعیت دندان‌های خود استفاده نمایند؛ اما اکنون این سؤال به وجود می‌آید که آیا شما کاندید مناسب برای کامپوزیت دندان هستید یا خیر. به‌طورکلی ممنوعیت کامپوزیت دندان برای افراد زیر باید جدی گرفته شود:

 • اگر شما ازجمله افرادی هستید که بیش از نیمی از دندان خود را ازدست‌داده‌اید و یا اینکه دندان قبلاً تحت ترمیم بسیار عمیق قرارگرفته است، باید ابتدا دندان خود را به‌طور کامل اصلاح نمایید و سپس کامپوزیت دندان را انجام دهید. به‌عبارت‌دیگر اگر ساختار اولیه دندان مناسب نباشد کامپوزیت دندان نمی‌تواند برای شما اثربخش بوده و طول عمر زیاد نخواهد داشت.
 • از طرف دیگرکسانی که به بهداشت دهان و دندان توجه نمی‌کنند کاندید مناسبی برای کامپوزیت دندان نخواهد بود. برخی از افراد تصور می‌کنند که وجود باروکش بر روی دندان به معنای وجود یک عایقی است که دندان را از پوسیدگی در ‌امان نگه می‌دارد. درصورتی‌که این ذهنیت نه‌تنها اشتباه بوده بلکه لازم است بدانید مواد غذایی به‌راحتی می‌توانند در مرز بین روکش و لثه تجمع پیداکرده و باعث بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان ‌شوند.

ممنوعیت کامپوزیت دندان

ممنوعیت کامپوزیت دندان

 • اگر انحرافات دندانی شما بسیار شدید است قطعاً نمی‌توانید این مشکلات را از طریق کامپوزیت دندان برطرف کنید. همان‌طور که گفته شد کامپوزیت برای کسانی مناسب است که نامرتب بودن بسیار خفیف در دندان‌های آن‌ها وجود داشته باشد.
 • برخی از افراد در خواب دندان‌قروچه می‌روند. این کار باعث فشار شدیدی به روکش کامپوزیت دندان خواهد شد و خطر شکستگی آن بالا می‌رود. به همین دلیل دندانپزشکان معتقد هستند کسانی که دندان‌قروچه شدید در خواب‌دارند بهتر از کامپوزیت دندان را انجام ندهند.
 • ممنوعیت کامپوزیت دندان در سنین پایین نیز وجود دارد. اکنون نوجوانان زیادی برای بهبود وضعیت دندان‌های خود علاقه‌مند به کامپوزیت دندان هستند. درصورتی‌که متخصصان معتقد هستند که هرگونه اقدام زیبایی بر روی دندان‌ها به‌جز ارتودنسی، باید بعد از دوران بلوغ انجام می‌گیرد. برای مثال فرض کنید که شما می‌خواهید دندان‌های خود را روکش کنید. چون در سن بلوغ همچنان رشد استخوان فک ادامه دارد و ممکن است جابجایی دندان‌های اتفاق بیفتد، باید اجازه دهید دوران بلوغ به‌طور کامل سپری‌شده و کامپوزیت را بعد از ۲۰ سالگی انجام دهید.
 • کسانی که به بیماری‌های لثه مبتلا هستند تا زمانی که نتوانسته‌اند این مشکل خود را درمان کنند نباید کامپوزیت را انجام دهند. بیماری لثه به‌شدت به دندان آسیب وارد خواهد کرد و همه زحمات شما برای کامپوزیت هدر می‌رود. اجازه دهید دوره درمان سپری‌شده و زمانی که دندانپزشک به شما اجازه داد کامپوزیت دندان را انجام دهید.

ممنوعیت کامپوزیت دندان

نکات مهم ممنوعیت کامپوزیت دندان

 • همچنین افرادی که عادت به استفاده از دخانیات به‌ویژه سیگار دارند بهتر است کامپوزیت دندان را انجام ندهد. دود ناشی از سیگار نه‌تنها طول عمر کامپوزیت را کوتاه کرده بلکه باعث تغییر رنگ آن نیز خواهد شد. درنتیجه شما در بازه زمانی بسیار کوتاهی مجبور هستید این روکش را عوض کرده و مجدداً کامپوزیت دندان را انجام دهد. همچنین افرادی که عادت به مصرف نوشیدنی‌های الکلی دارند نیز نباید به سراغ کامپوزیت دندان بروند؛ بنابراین اگر تمایل دارید دندان‌های خود را به این روش مرتب و سفید کنید بهتر است ابتدا این عادات ناپسند را ترک نمایید.
 • فراموش نکنید که یکی از مهم‌ترین نکات مراقبت از دهان و دندان، چکاپ منظم دندان توسط دندانپزشک است؛ بنابراین کسانی که کامپوزیت دندان را انجام می‌دهند حتماً باید در زمان‌های مشخص به متخصص مراجعه کنند تا وضعیت دندان کامپوزیت شده کنترل گردد.
 • اگر شما عادت دارید خوراکی‌ها و مواد غذایی سفت را با دندان‌های خود بشکنید بعد از کامپوزیت دندان باید این عادات نادرست را کنار بگذارید در غیر این صورت کاندید مناسب برای کامپوزیت دندان نخواهید بود.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاهده کنید

دندان مصنوعی برای افراد جوان

دندان مصنوعی برای افراد جوان

تصوری که در بین مردم وجود دارد این است که دندان مصنوعی فقط مختص سالمندان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code